Kezdőlap EGÉSZSÉG Így néz ki, amikor a tested már nem bírja a sok stresszt

Így néz ki, amikor a tested már nem bírja a sok stresszt

Hirdetés

Alkalmanként mindenkinek vannak rosszabb napjai, de ha létezik egy vagy több olyan tényező, ami folyamatosan jelen van az életedben, mint stressz forrás, akkor fontos, hogy odafigyelj az egészségedre. Talán bizonyos tünetek éppen a fokozott stressz eredményeképpen jelentkeznek. Sok orvos egyetért abban, hogy a stressz, számos egészségügyi állapot okozója.

 

Hirdetés

1. Bőrbetegségek

Pszoriázist, aknét és más bőrbetegségeket is okozhat a stressz. Tudósok kutatást végeztek diákok körében, és közvetlen kapcsolatot találtak a magas pszichés stressz és a bőrproblémák között. Az egerek kísérlete ugyanazt az eredményt mutatta. A nagy dózisú stressz hatása alatt álló állatok hajlamosabbak voltak a bőrfertőzésekre.

2. A súly ingadozás

Voltál már olyan helyzetben, hogy nem tudtad befolyásolni a súlyodat sem étrenddel, sem edzéssel?

A gyakori stresszes helyzetek növelik a kortizol nevű hormon termelését, amely stabilizálja a zsírok és szénhidrátok anyagcseréjét, és mindig biztosítja a megfelelő vércukorszintet. Ha valakinek túl magas a homronszintje, akkor többet eszik, kisebb lesz  a tesztoszteron szintje és hajlamosabb lesz a hízásra.

Néha azonban a stressz és a szorongás fogyást eredményez. Ilyenkor az adrenalin szintjének emelkedése történik a vérben. Az adrenalin gyorsítja az anyagcserét, lassítja a zsírok termelését.

3. Gyakori megfázásos betegségek

Mint korábban említettük, a stressz a kortizol termelését fokozza, ami elfojtja a gyulladást. Azonban ha egy személy krónikus stresszt tapasztal, az immunrendszer kevésbé lesz érzékeny a kortizolra, ami súlyosabb gyulladást eredményez. A szervezet ezután hajlamosabb megfázásos betegségekre.


Ne a hideg időjárást hibáztasd, ha valamilyen fertőző betegséget elkapsz, hiszen az a gyengült immunrendszer eredményeképpen alakul ki. Ilyenkor inkább arra gondolj, hogy mi aggaszt a leginkább és mi veszi ki az erődet, majd próbáld azt megszűntetni.

4. Emésztőrendszeri rendellenességek

Tudományos bizonyíték van arra, hogy a stressz negatív hatást gyakorolhat a emésztőrendszerre. Néha a gyógyszerek nem segítenek. Ebben az esetben a pszichológus vagy kineziológus szakember felkeresése segíthet, aki rámutat a szorongás vagy egyéb lelki probléma okára és azt eliminálva segítheti a gyógyulást.

5. Összpontosítási nehézségek

Azok az emberek, akik hosszú ideig stressz alatt állnak, nehezen tudnak a feladataikra összpontosítani. Ha azt veszed észre, hogy a szokásosnál kevésbé megy a koncentrációja, akkor itt az ideje lassítani, mert ez a fokozott feszültség oka is lehet.

6. Hajhullás

A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a stressz részleges vagy teljes kopaszságot is eredményezhet. Ha észreveszed, hogy a szokásosnál több hajat vesztettél és a vitaminok, egyéb étrend kiegészítők sem segítenek, akkor ideje megkeresned a probléma valódi gyökerét.

7. Fejfájás

A fejfájásnak számos oka lehet: nem megfelelő alvó póz, alacsony vagy magas vérnyomás, arcüreggyulladás, terhesség és még sok-sok egyéb ok. De néha a fejfájást az érzelmi stressz okozza, ami a munkahelyen vagy éppen otthon ér téged. A tabletták szedése segíthet a fejfájást megszüntetni, de ha nem zárja ki életedből a stresszt, ami miatt az újra előbukkan majd.


8. Alacsony libidó

Az érzelmileg lemerült személy, aki gyakran stresszes, általában elég alacsony libidóval rendelkezik. A tudósok tanulmányt készítettek és arra a következtetésre jutottak, hogy ha hosszú ideje nem volt együttléted a partnereddel, első körben ne haragudj rá vagy aggódj, mert ez nem segít a helyzeten. Lehetséges, hogy a stressz az oka és a bizalmatlanság csak rosszabbá teszi a helyzetet. Ilyenkor a legjobb, ha együtt lementek kikapcsolódni valahová.

9. Problémák az alvással

A stresszes helyzetek komoly alvásproblémákat okozhatnak. Lehet, hogy azért nem tudsz már régóta aludni, mert komoly stressz alatt állsz, így a munkádban sem tudsz jól teljesíteni a kialvatlanság miatt és ördögi körbe kerülsz. Ha az altató tabletták sem működnek, ideje szakemberhez fordulni. Nagyon fontos, hogy megtaláld az alvászavar okát és a lehető leggyorsabban megszüntesd azt.

10. Szív- és érrendszeri betegségek

A szívünknek sokat mindent el kell viselnie az életünkben, úgy a rossz dolgokat, ahogyan a jókat is. A stressz rossz hatással van a szívre. A tudósok bebizonyították, hogy a krónikus stressz a szív- és érrendszeri betegségek egyik leggyakoribb oka. Az olyan körülmények, mint a kemény munka, vagy éppen fordítva, a nagy munkanélküliség és a rossz anyagi helyzet és a családon belüli problémák csak még rosszabbá teszik a helyzetet.

 

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!