A világ egyik legkedveltebb virága a levendula. Díszíthetjük vele a kertünket, udvarunkat, használhatjuk szegélynövényként, de, ha csupán csak egy teraszunk van, azon is nevelhetjük cserépben.
Ha te is imádod a levendulát, az alábbi szaporítási módszert ki kell próbálnod. Miért adnál ki sok pénzt egy-egy levendulatőre, amikor te magad is könnyen szaporíthatod otthon a közkedvelt lila virágot. A kozmetikaiparban, és gyógyászatban használatos növényt, megszárítva, zsákocskákba tömve a szekrényekbe is tehetjük a molyok ellen.
Ha cserépbe ültetjük a levendulát, vigyázzunk, hogy minél nagyobb cserepet szerezzünk be, hiszen idővel termetes példány lesz a kis tövecskéből. Télen is nyugodtan kint hagyhatjuk, hiszen fagytűrő, de ilyenkor is gondoskodnunk kell az öntözéséről.
Szerezzünk be egy pár levendulamagot. Nedvesítsünk be egy vattakorongot, szórjuk rá a levendulamagokat, majd tegyünk a tetejükre egy másik, benedvesített vattakorongot. Mielőtt betennénk a hűtőbe, a vattakorongokat helyezzük egy kisebb, légmentesen záródó nejlonzacskóba. Naponta 2-3 alkalommal nyissuk ki a zacskót, és szellőztessük meg kissé.
Egy hét múlva ültessük a magokat egy vékony réteg, kb. 3 mm-es földbe, és várjuk míg kibújnak az első levelek. Amint a palánták kezdenek egyre több levelet hajtani, és egy kicsit megerősödnek, kb 3-4 hónap múlva, ültessük őket egy nagyobb cserébe külön-külön. Számítanunk kell arra, hogy a megerősödött, életképes levendulabokor 2-3 év elteltével közel 1 méteres átmérőjű is lehet.
A levendulának sok napfényre van szüksége, ne is reménykedjünk, hogy árnyékban szépen fog virágozni. Legalább napi 10 órát süsse a nap. Az ültetés utáni következő évben, amikor már kis cserje lesz belőle, tavasszal, vagy ősszel metsszük vissza. Így nagyobb lesz a virághozama, és a bokrok is szebben fognak fejlődni.
Nem kell túlöntözni, és arra is figyeljünk, hogy a cserép vízelvezetős legyen, mert, ha állandóan túl nedves a talaj, elrothad a gyökere.
Szerző:tudasfaja.com