Ha már annyira felmelegedett az idő, hogy a friss csalán hajtásokban beindult az élet, máris lehet szedni a zsenge leveleket. A receptet dr. Constantin Drăgulescu alkotta meg, erről 1999-ben megjelent Étkezési növények Románia spontán flórájából című könyvében ír.
Hogy miért? Mert:
Tele van klorofillal, vassal, káliummal, magnéziummal, kalciummal, szilíciummal, foszfátokkal, növényi fehérjékkel, A-, B-, C-, E- és K-vitaminokkal, aminosavakkal.
A csalánból készült teának tisztító, méregtelenítő, vízhajtó hatása van, emellett felfrissíti az egész szervezetet, jót tesz a májműködésnek, emésztésnek.
A következőkben csalán szörpöt fogunk készíteni, lássuk a hozzávalókat!
- 1 kg friss csalán levél
- 1 liter víz
- 500 g méz
Elkészítés:
A leveleket alaposan mossuk meg, majd ezután turmixoljuk péppé és tegyük bele egy kisebb fazékba. Öntsünk rá 750 ml vizet, és tegyük oda főni. Ha már elkezdett zubogni a víz, vegyük le a tűzről, majd egy sűrű gézen keresztül szűrjük le. A főzet levéhez majd keverjük hozzá a mézet. A kapott sűrű masszát tegyük ismét a tűzre, adjuk hozzá a maradék 250 ml vizet, és melegítsük addig, míg besűrűsödik. Ha kihűlt, tegyük befőttes üvegbe, zárjuk le és tároljuk a hűtőben.
Használat:
Azoknak érdemes a csalán szörpöt fogyasztani, akik vérszegények, soványak, fáradékonyak, gyenge az immunrendszerük, fájnak az ízületeik, a prosztatájuk megnagyobbodott, ekcémájuk van, húgyúti, vagy felső légúti fertőzésben szenvednek.
Nem ajánlott a fogyasztása a szörpnek a terhes nők számára, a cukor-, és vesebetegeknek. Akik gyógyszereket szednek a magas vérnyomásukra, azok is konzultáljanak orvosukkal, mielőtt elkezdenék fogyasztani a szörpöt.