Kezdőlap AKTUÁLIS HIVATALOS! Változik a rezsicsökkentés, így alakul az új elszámolás

HIVATALOS! Változik a rezsicsökkentés, így alakul az új elszámolás

Hirdetés

2026-tól jelentős változások várhatóak az áramfogyasztás elszámolásában a lakosság egy részénél.

 

Hirdetés

A kormányzat tervei szerint megszűnik a jelenlegi rendszer, amelyben az áram ára állandó, függetlenül attól, hogy mikor fogyasztjuk.

Helyette bevezetik az időalapú differenciált tarifarendszert, amely a napközbeni időszakra olcsóbb áramot kínál majd, mint reggel vagy este – értesült a portfolio.hu a nyilvánosságra került kormányzati dokumentumok alapján.

Az időalapú árazás célja

Az új rendszer mögötti cél egyértelmű: a lakossági fogyasztást áthelyezni a napközbeni órákra, amikor a naperőművek a legnagyobb mennyiségben termelnek energiát.

Jelenleg a legtöbb áramot az esti órákban fogyasztjuk, amikor a napenergia-termelés már megszűnik, és más, költségesebb energiaforrások szükségesek az ellátás biztosításához.



A naperőművek a napközbeni időszakban rengeteg áramot termelnek, amelynek egy része kihasználatlan marad, mert ekkor a lakossági igények jóval alacsonyabbak.

A kormányzat célja, hogy a fogyasztók a napközbeni időszakban, amikor az energia bőséges, olcsóbban juthassanak áramhoz, ezzel ösztönözve őket arra, hogy akkor használjanak több energiát.

Okosmérők: a változás kulcsa

Az új tarifarendszer elsődlegesen azokat a fogyasztókat érinti majd, akiknél már okosmérőket telepítettek. Jelenleg körülbelül 650 ezer ilyen felhasználó van, és ez a szám folyamatosan növekszik.

Az okosmérők képesek valós időben mérni az energiafogyasztást, lehetővé téve az időalapú tarifák alkalmazását, így a fogyasztók pontosan láthatják, mennyit fizetnek az áramért az egyes napszakokban.

Mire számíthatnak a fogyasztók?

Az új rendszer bevezetésével a napközbeni órákban jelentősen olcsóbb lehet az áram, különösen a déli és kora délutáni időszakban, amikor a napenergia-kínálat a legnagyobb. Ezzel szemben a reggeli és esti órákban, amikor az áramigény megugrik, drágább lehet az áramfogyasztás.

Az új elszámolási rendszer bevezetésének célja az is, hogy a lakossági fogyasztók energiatudatosabban használják az áramot, és a rendelkezésre álló technológiákkal (például időzített háztartási gépek, energiatárolók) hozzájáruljanak a fenntarthatóbb energiagazdálkodáshoz.

Bár a változás kezdetben az okosmérővel rendelkező felhasználókat érinti, hosszabb távon valószínű, hogy minden háztartásban bevezetik majd ezt az árazási rendszert.



Az okosmérők további telepítése és az energiatudatosság növekedése kulcsszerepet játszhat abban, hogy az energiafogyasztás jobban igazodjon a megújuló forrásokhoz, és ezzel csökkenjen az energiatermelés költsége is.

Az új tarifarendszer bevezetése a kormányzat szerint fontos lépés a fenntartható energiafelhasználás felé, amely a napenergia-kapacitások kihasználásával hozzájárulhat a klímacélok eléréséhez is.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!