A hagyma egy valóságos csodaszer az életünkben, és bár karnyújtásnyira van tőlünk nap mint nap, mégsem fogyasztunk belőle elegendő mennyiséget. Már az ókorban használták a különböző fertőzések elkerülése érdekében. Ha rendszeresen fogyasztunk hagymát, lényegesen meghosszabbíthatjuk élettartamunkat, és sokkal egészségesebben élhetünk.
Mivel itt van a megfázások ideje, érdemes közelebbről megismerkednünk a hagyma gyógyhatásával. Ugye mindenkinek van otthon egy-két kiló? A jó háziasszony legalább egyféle hagymát rejteget a spájzban. Nem hiányozhat mindennapi ételeinkből, fogyaszthatjuk nyersen, főve, sülve, de akár szárítva is. Hőkezelve kissé veszít tápértékéből, ezért ajánlott legnagyobb mennyiségben nyersen enni.
Van, akinek érzékeny a gyomra, és nem bírja nyersen fogyasztani a hagymát, hát neki is van rá megoldás. Szeletelje fel a megtisztított hagymát, majd öntse le olívaolajjal, és egy éjszakán át hagyja állni. Másnap különösebb megterhelés nélkül lehet fogyasztani.
Értékes hatóanyag-tartalma miatt rengeteg gyógyszert elkerülhetünk fogyasztása által. Sok benne a C-, E- és B6-vitamin, kálium, foszfor, kalcium, nátrium, vas, kén, jód és szilícium is. Mivel alacsony a kalóriatartalma, segíti a zsírégetést is. 100 gramm hagyma csupán 38 kalóriát tartalmaz. Azok, akik sok hagymát fogyasztanak kevésbé veszélyeztetettek a megfázás, szívproblémák és reumatikus megbetegedések által.
A hagyma gyógyhatásai:
– stimulálja az idegrendszert, a máj és vese működését, erős vízhajtó, köptető és féreghajtó. Fertőtlenít, enyhíti a reumás fájdalmakat, és nem utolsó sorban afrodiziákum is.
– antibiotikum tartalma miatt erős féreghajtóként tartják számon
– ajánlott a trombózis elkerülése ellen, és kiváló bőrtisztító
– nyugtató és alvást könnyítő hatása van
– ajánlott hasmenés ellen is. Minden nap igyunk meg fél liter hagymafőzetet (szárítot hagymahéjból), míg a probléma el nem múlik.
– reuma és köszvény ellen igyunk naponta két csésze hagymateát. Vegyünk két közepes méretű hagymát, mossuk meg, vágjuk darabokra héjastól együtt, majd főzzük 15 percig. Éhgyomorra, forrón, édesítés nélkül igyuk a főzetet.
-álmatlanság ellen: este lefekvés előtt együnk meg lehetőleg egy egész nyers hagymát
– influenza ellen: ebédre és vacsorára fogyasszunk el egy-egy fej nyers hagymát
– szellemi fáradtság elkerülésére: nyersen, minél nagyobb mennyiségben, rendszeresen fogyasszuk
– cukorbetegség: minden nap vegyünk be 10-15 hagymacseppet
– fagyás, égés vagy szemölcs esetén az érintett területre tegyünk hagymaléből készült borogatást Fagyásra alkalmazhatunk a sütőben sült hagymaszeletet is.
– ideggyengeség, ideg összeroppanás ellen hatásos lehet, hogyha mélyen belélegzed, többször a félbe vágott hagyma illóolaját.
– köhögésre készítsünk szirupot. Egy megtisztított hagymát vágjunk vékony szeletekre, majd tegyük egy kis lábasba, adjunk hozzá egy pohár vizet, két teáskanál cukrot, és addig főzzük, míg szirupos állaga nem lesz. Majd szűrjük le, és fogyasszuk naponta.
– rovarcsípés ellen: a reszelt hagyma leve kiváló szer. Dörzsöljük be vele a csípést, és nem kell sok idő hozzá, hogy elmúljon. Vágjunk félbe egy hagymát és dörzsöljük a bőrbe. Nem csak a viszketést szünteti meg, de a gyulladt duzzanat is hamar a múlté lesz.