Az elmúlt napok extrém hősége nemcsak a hőmérsékleti rekordokat döntötte meg Magyarországon, hanem az áramfogyasztásban is új csúcsokat eredményezett.
A légkondicionálók intenzív használata miatt a háztartásoknak jelentősen magasabb villanyszámlákkal kell számolniuk.
Rekord áramfogyasztás
Kedden este, háromnegyed nyolc és nyolc óra között, a magyarországi villamosenergia-rendszer terhelése új rekordszintet ért el, 7036 megawattot (MW) – közölte az MTI. Hétfőn szintén csúcsot regisztrált a Mavir, akkor 6951 MW volt a csúcsérték, a keddi adat 85 MW-tal magasabb.
A július 16-án mért nyári rendszerterhelési csúcs már majdnem eléri a mindenkori éves csúcsot, amely 7441 MW volt és 2024. január 24-én mérték.
A Mavir tájékoztatása szerint nyáron, tartós kánikula esetén az esti órákban jellemzőek a terhelési csúcsok, amikor a háztartásokban is üzemelnek a klímaberendezések és más elektromos eszközök.
Idén januárban a magyar háztartások áramfogyasztása volt a legmagasabb, 7,5 százalékkal meghaladva a tavaly januári értéket. Júniusban is jelentős növekedést észleltek, 4,4 százalékkal magasabb volt az áramfelhasználás a tavaly júniusihoz képest.
A kánikula miatt várhatóan július is kiugró értékeket hoz, ami komoly anyagi terhet jelenthet a háztartások számára.
Nemrégiben írtunk arról, hogy mennyibe kerül, ha klímával teszik elviselhetőbbé az otthonok hőmérsékletét. Egy kisebb lakás esetében napközben felesleges a klímát működtetni, ha csak este térünk haza.
Nagyobb lakásoknál azonban érdemes figyelembe venni, hogy azokat nehezebb visszahűteni.
Egy átlagos lakásban, ahol megfelelő a nyílászárók minősége és a szigetelés, egy 3,5 kW-os készülék napi 8 órás használata 13-16 ezer forintos havi pluszköltséggel járhat. Ha egy kisebb, 2,6 kW-os gépet választunk, akkor is hasonló költségekre számíthatunk, a különbség havi szinten legfeljebb 2-3 ezer forint.
Érdemes megjegyezni, hogy ezek a berendezések télen fűtésre is használhatók, így többfunkciós befektetésnek bizonyulhatnak.
Az idei nyári kánikula nemcsak hőmérsékleti, hanem áramfogyasztási rekordokat is hozott Magyarországon. A légkondicionálók intenzív használata jelentősen növeli a háztartások villanyszámláit, különösen a forró nyári hónapokban.
A megfelelő energetikai megoldások és tudatos használat segíthet a költségek optimalizálásában és az energiahatékonyság növelésében.