A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai jelentős meglepetést okoztak a közvéleményben. Augusztusban az infláció üteme 3,4%-ra csökkent, ami nemcsak a júliusi 4,1%-hoz képest mutat kedvező változást, hanem az elemzői várakozásoknál is alacsonyabb érték.
A piaci konszenzus ugyanis 3,7%-os inflációt jósolt augusztusra. Az utolsó alkalom, amikor ilyen alacsony inflációt mértek, 2021 februárjában történt, amikor 3,1%-ot jegyeztek fel.
Az infláció csökkenésének okai
A pénzromlás ütemének csökkenését több tényező is indokolja. Az élelmiszerek áremelkedésének mérséklődése és a nyugdíjasok fogyasztói kosarának árindexének visszaesése jelentős hatással volt az inflációra.
A KSH által vizsgált lakossági csoportok mindegyikében csökkenés tapasztalható augusztusban, ami biztató jele a gazdaság stabilizálódásának.
A legnagyobb mérséklődés a közepes jövedelmű háztartásoknál volt, ahol az infláció 3,9%-ról 3,2%-ra esett. A nyugdíjasok esetében szintén kedvező változás figyelhető meg: a júliusi 4,1%-ról 3,6%-ra csökkent az árindex.
Az alacsony jövedelmű háztartásoknál 3,6%-ról 3,2%-ra, míg a magas jövedelmű háztartásoknál 4,8%-ról 4,2%-ra esett vissza az infláció.
Termékek árváltozásai és vásárlóerő
A KSH adatai szerint az öregségi nyugdíj átlagos összege júliusban 232 952 forint volt. Az infláció csökkenésének köszönhetően augusztusban több termék esetében is nőtt a megvásárolható mennyiség.
Például a zsemle ára változatlanul 66 forint maradt, de az átlagos nyugdíjból 3 530 darabot lehetett vásárolni, míg júliusban 3 525 darabot.
A tojás ára 73 forintról 71 forintra csökkent, így a megvásárolható mennyiség 3 187-ről 3 281 darabra nőtt. A pasztőrözött tej ára 437 forintról 423 forintra esett, ami a megvásárolható mennyiséget 532 literre növelte.
Azonban nem minden termék ára csökkent: az alma ára 591 forintról 607 forintra emelkedett, a liszt és a kristálycukor áremelkedése is folytatódott. A liszt ára 261 forintról 262 forintra nőtt, a kristálycukor kilónkénti ára pedig 411 forintról 416 forintra emelkedett.
A legfrissebb inflációs adatok azt mutatják, hogy a magyar nyugdíjasok vásárlóereje némileg javult az elmúlt évhez képest, mivel több alapvető élelmiszerből többet tudnak hazavinni.
Ugyanakkor bizonyos termékek, mint a sertéshús és a kristálycukor, esetében még mindig kevesebbet tudnak megvásárolni, mint egy évvel ezelőtt.
Összességében a mostani inflációs adatok kedvezőbb képet festenek, mint az előző időszakok, és a nyugdíjak reálértékének javulásához vezethetnek.
A gazdaság stabilizálódása és az infláció csökkenése reményt adhat a jövőre nézve, hiszen a nyugdíjasok életszínvonalának megőrzése kulcsfontosságú a társadalom számára.