Kezdőlap AKTUÁLIS Hatalmas szigorítás jön a bicikliseknek – Itt vannak a szabályok, csak így...

Hatalmas szigorítás jön a bicikliseknek – Itt vannak a szabályok, csak így ülhetsz kerékpárra ezután

Hirdetés

A kerékpározás népszerű közlekedési mód, amely nemcsak környezetbarát, de egészséges is.

 

Hirdetés

Azonban ahhoz, hogy a kerékpárosok biztonságban közlekedjenek, ismerniük és betartaniuk kell a rájuk vonatkozó közlekedési szabályokat.

Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb előírásokat, amelyeket minden kerékpárosnak tudnia kell.

1. Kresz-alapelvek

A kerékpárosok közúti közlekedése során a KRESZ (Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása) vonatkozik rájuk, hasonlóan a gépjárművek vezetőihez.

Ez azt jelenti, hogy a kerékpárosoknak is be kell tartaniuk a közlekedési lámpák jelzéseit, az elsőbbségadási szabályokat, valamint a közlekedési táblák előírásait.


2. Kötelező felszerelések

A kerékpárokon kötelezően elhelyezendő felszerelések közé tartoznak:

  • Világítás: Elöl fehér vagy sárga fényű lámpa, hátul pedig piros fényű lámpa szükséges. Sötétben vagy rossz látási viszonyok között ezeknek a lámpáknak működniük kell.
  • Fényvisszaverők: A pedálokon, a kerekek küllőin, illetve hátul piros fényvisszaverő prizma kötelező.
  • Csengő: A kerékpáron csengő is kell, amely figyelmeztető jelzésként szolgálhat.
  • Fékek: A kerékpáron elöl és hátul is kell lennie megfelelően működő féknek.

3. Bukósisak használata

Magyarországon jelenleg a bukósisak használata csak ajánlott, de nem kötelező a kerékpárosok számára. Azonban a jövőben várható, hogy a szabályozás szigorodni fog, és fokozatosan kötelezővé tehetik a 14 év alattiak számára.

Mindenesetre a bukósisak viselése erősen ajánlott, mivel súlyos balesetek esetén életet menthet.

4. Közlekedés az úttesten és kerékpárúton

A kerékpárosoknak az úttesten a menetirány szerinti jobb oldalon kell közlekedniük, és amennyiben van, kötelesek a számukra kijelölt kerékpárutat használni.

Ha nincs kerékpárút, akkor az úttest jobb szélén kell haladniuk. A járdán általában tilos kerékpározni, kivéve, ha külön tábla jelzi, hogy ott kerékpározni is lehet.

5. Egyirányú utcák

Egyes egyirányú utcákban, ahol ez külön tábla jelzi, a kerékpárosok szemből is behajthatnak. Azonban a menetiránnyal ellentétesen közlekedő bringásoknak elsőbbséget kell adniuk a jobbról és balról érkező járművek számára.

6. Gyalogosátkelők

A kerékpárosoknak meg kell állniuk a gyalogosátkelők előtt, ha gyalogosok tartózkodnak rajtuk, és elsőbbséget kell adniuk nekik. A zebrákon való áthaladás előtt a kerékpárosnak le kell szállnia a bicikliről, kivéve, ha külön kijelölt kerékpáros átkelőhely van.

7. Közlekedés csoportban

Csoportosan közlekedve a kerékpárosoknak egymás mögött kell haladniuk, hogy ne akadályozzák a forgalmat. Egymás mellett csak akkor közlekedhetnek, ha az úttest szélessége és a forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik.

8. Alkohol és kerékpározás

A kerékpárosokra is vonatkozik az ittas vezetés tilalma. Bár a jogszabályok enyhültek, és alacsony alkoholtartalom mellett megengedett a kerékpározás, a biztonság érdekében javasolt teljesen kerülni az alkoholfogyasztást, mielőtt kerékpárra ülünk.


9. Mobiltelefon használata

Kerékpározás közben tilos a mobiltelefon kézben tartása. Az eszköz használata csak kihangosítóval vagy headsettel megengedett, mivel a kézben tartott telefon elvonhatja a figyelmet és veszélyeztetheti a biztonságot.

A kerékpáros közlekedés szabályainak betartása nemcsak a jogszabályoknak való megfelelést, hanem a saját és mások biztonságát is szolgálja. Minden kerékpárosnak felelősségteljesen kell közlekednie az utakon, és ügyelnie kell a környezetére.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!