Az egyiptomi, kínai, közel-keleti és indiai konyha elengedhetetlen tartozéka a kömény. Rendszeresen használják, hiszen különleges aromájával ízletessé varázsolja az ételeket. Ezenkívül pedig igen magas egészségügyi hatással rendelkezik.
Egy nemrég közzétett iráni tanulmány szerint a kömény, más fűszernövényekhez képest háromszoros hatóerővel égeti a testzsírt. A tanulmány elkészítéséhez egy két csoportból álló kutatást állítottak fel. Az első csoport, akik rendszeresen fogyasztottak köményt, 50%-al jobb eredményt mutattak a fogyás terén, mint azok, akik nem alkalmaztak rendszeresen köményt. Az első csoport BMI-értéke is sokkal jobb volt, és a haskörfogat mérésen is ők bizonyultak eredményesebbnek.
Szakemberek szerint a kömény termogén hatást fejt ki a szervezetben, felgyorsítja az anyagcserét, és így sokkal nagyobb hatóerővel indul be a fogyás. Ezenkívül a kömény a vérzsírszintet is eredményesen csökkentette, azoknál, akik rendszeresen fogyasztották. A kömény száz különböző hasznos vegyületet tartalmaz, többek közt esszenciális zsírsavakat, illóolajokat, és szaponin vegyületet, mely megakadályozza a koleszterin felszívódását, és serkenti a kiválasztást.
Egy 2008-as tanulmány szerint a kömény megakadályozza a csontsűrűség csökkenését, a méhnyakrák kialakulását, és a súlygyarapodás is.
A népi gyógyászat szerint a kömény serkenti az emésztést, segíti a hasnyálmirigy működését, enyhíti a puffadás tüneteit, és javítja az étvágyat is. Nagyon hatékony gyulladás csökkentő, szabályozza a triglicerid-, s vércukor- és a koleszterinszintet is. Klinikai kutatások szerint a kömény akár a méhnyak-és a vastagbélrákot is megakadályozhatja. Ezenkívül igen magas antibakteriális funkcióval rendelkezik, és a memóriát is serkenti.
Hogyan fogyasszunk minél több köményt?
-
Keverjük levesekbe, pörköltbe, rizsbe, chilibe, babba, lencsébe.
-
Sütéshez is használhatjuk édesburgonyához, sárgarépához, tökhöz, karfiolhoz.
-
Pácokhoz, majonézhez, saláta öntetekhez.
-
Szórjuk meg a pirított diót, vagy a csicseriborsót.
-
Adagolhatjuk húshoz, fasírthoz, hamburgerhez.
- De készíthetünk belőle teát is. Egy-két teáskanál köménymagot adjunk 350 ml fővő vízhez, majd fedjük le, és hagyjuk tíz percig állni.
Szerző: tudasfaja.com