Az utóbbi időben egyre gyakoribbá váltak azok az e-mailek, amelyek az Országos Rendőrség nevében próbálnak meg csalást elkövetni.
Fontos tudni, hogy Országos Rendőrség nevű szervezet nem létezik; a hivatalos szerv neve Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK). Az ORFK nemrég figyelmeztetést adott ki ezekkel az üzenetekkel kapcsolatban, hogy megvédje az állampolgárokat a csalók legújabb trükkjeitől.
Hogyan ismerhetjük fel a csaló e-maileket?
Az ilyen e-mailek általában rossz magyarsággal íródtak, és gyakran keverednek bennük idegen nyelvű és magyar kifejezések. Előfordulhat, hogy a levél hol tegez, hol pedig magáz, ami szintén gyanús lehet.
A levélben megemlített szervezetek nevei jól hangozhatnak, ám ezek valójában nem léteznek, mint például az Országos Rendőrség.
Miért megtévesztőek ezek az e-mailek?
A csalók valós, létező személyek nevében írják alá a leveleket, ám ha jobban megnézzük, a beosztások nem stimmelnek. Az is biztos, hogy a rendőrség nem küld fenyegető leveleket, és nem e-mailben kommunikál, hanem hivatalos felületen, például az Ügyfélkapun keresztül, hivatalos levélben, vagy hivatalos e-mail címről.
Mit tegyünk, ha kétségeink vannak?
Ha bármilyen kétség merül fel a küldemény hitelességével kapcsolatban, soha ne a levélben található elérhetőségeken vegyük fel a kapcsolatot a “küldő szervezettel”. Ehelyett keressük fel a rendőrség hivatalos weboldalát, és ott található elérhetőségeken érdeklődjünk.
Miért sürgetnek?
A csalók gyakran sürgetik a címzetteket, azonnali cselekvést követelve. Ez egy újabb jel, amely arra utal, hogy valami nincs rendben.
Az ORFK felhívja a figyelmet arra, hogy az ilyen sürgető üzenetek minden esetben gyanúsak kell legyenek, és javasolják, hogy lépjünk kapcsolatba a rendőrséggel a hivatalos csatornákon keresztül.
Védekezzünk a csalások ellen!
Az ORFK és a Dívány korábbi cikkei is hangsúlyozták, hogy minden csatornán érkező megkeresés esetén legyünk óvatosak, különösen akkor, ha azonnali cselekvést követelnek. Ismerjük fel a jeleket, és használjuk a hivatalos kommunikációs csatornákat, hogy elkerüljük a csalókat.
A csalók folyamatosan újabb és újabb trükköket találnak ki, de ha figyelmesek vagyunk és követjük az ORFK ajánlásait, megvédhetjük magunkat az ilyen próbálkozásoktól.
Ne hagyjuk magunkat becsapni, és mindig ellenőrizzük a kapott információk hitelességét a hivatalos forrásokból!