Ha te még nem ültettél a kertedbe zsályát, akkor minél hamarabb vágj neki, a cikk elolvasása után legalább is biztosan így cselekszel majd, ha megtudod miért is olyan hasznos ez a növény.
Ellazítja az emésztőszervek izomzatát, így elősegítve a könnyebb emésztést és nyugtatja a bélgáz vagy gyomorfájás miatt háborgó emésztőrendszert. Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél. Az égési seb gyorsabban gyógyul és csökken a viszkető, égető érzés is általa. Fiatalosan tartja a bőrt, szabályozza a faggyúkiválasztást ezáltal csökkentve a pattanásosodást. Ha a fejbőrbe masszírozzuk, elmúlhat a korpásodás és csökken a hajhullás.
A belőle készült lehűtött főzet csökkenti az izzadást, naponta 3-4 alkalommal kell elfogyasztani 2-3 evőkanál zsályateát. Ha melegen fogyasztjuk serkenti az izzadást, ez abban az esetben jó, ha meg szeretnénk szabadulni a méreganyagoktól, vagy lázasak vagyunk. Ajánlott meghűléses betegségek esetén, de akkor is, ha a szervezetben túl sok a felgyülemlett víz, hiszen a bőrön keresztül párologva segít megszabadulni tőle.
Fogyasszunk zsályateát meghűlések, influenza, torokgyulladás, légcsőhurut, nyirokmirigy duzzanat, vagy hajhullás esetén is. Ha mézzel isszuk kiváló hurutoldó, és megszabadít a nyálkafölöslegtől is. Bármilyen szájüregi probléma, fogfájás, vérző fogíny, gyulladás, afta stb. esetén öblögessünk zsályateával. Fogyaszthatjuk hasmenés esetén, de csökkenti a PMS tüneteit is.
Várandós és szoptatós anyáknak belsőleg nem ajánlott a fogyasztása.
Ha valami igazán ínyencségre vágyunk, készítsünk zsályás fűszeres vajat. Száz gramm vajat, vagy kókuszzsírt melegítsünk fel, majd szórjunk bele keverjünk bele megmosott, és megszárított zsályaleveleket. Amikor kissé kezd megbarnulni, vegyük le a lángról, majd szűrjük le, hűtsük le, és tároljuk a hűtőben.