A kertek, árkok, patakpartok árnyékos helyein gyakori ezek a szúrós, csípős, rendkívül egészséges gyógynövény, amely tele van A-, B2-, C és K-vitaminokkal, de még számtalan jótékony növényi sav, zsír is van benne, nem beszélve az illóolaj tartalmáról, amely nagyon egészséges a szervezet számára.
Akik vérszegénységben szenvednek, fogyasszák bátran a csalánt, mivel igencsak magas a vastartalma. Párolva is remek, de teát is főzhetünk belőle.
Ha teát főzünk, nem csak a vérszegénység mérséklését érhetjük el, hanem megakadályozhatjuk a húgyúti fertőzéseket, védve a veséket, segítve a szerveknek, hogy minél alaposabban és hatékonyabban végezhessék el a vér megtisztítását a méreganyagoktól. Szakértők szerint 15 és 19 óra között érdemes csalán teát kortyolni, és mikor Újhold alakul ki, tartsunk 14 napos szünetet. Majd folytassuk a kúrát a következő Újholdig. Ha három, ilyen egymást követő kúrát elvégzünk, akkor nagy eséllyel számtalan problémától, rendellenességtől megszabadulunk.
A csalán az emésztésre is jó hatással van, hiszen felgyorsítja az anyagcserét, így a fogyásban is segít, ha napi két bögre teát megiszunk, és mellette egészséges, vitamindús ételeket fogyasztunk. Ennek érdekében készítsünk el 400 ml főzetet, amelyhez adjunk hozzá egy kiskanál almaecetet. Semmilyen édesítőszert, még mézet se használjunk. Reggeli előtt félórával kell meginni a csalán teát, hogy pozitív hatással legyen az alakunkra.
A csalán tea a fejfájást, az ekcémát, valamint a vesekövet is elmúlasztja, emellett ha zsályát is teszünk a főzetbe, megelőzhetjük a vírusos, bakteriális fertőzéseket, amilyen az influenza is.
Ha macerátumot készítünk a csalánból, és azt felhígítva lefújuk a növényeinket a készítménnyel, megvédhetjük a virágainkat a károkozóktól.
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember ajánlása alapján tavasszal és ősszel érdemes 6 hetes vértisztító csalántea kúrát beiktatni, napi egy csészével reggel. Vese- és hólyaghomok hajtásra egy liter csalánteát egy óra alatt meg kell inni (egy liter víz + egy púpozott evőkanál teafű). Vízhajtásra reggel igyanak egy csészével, ha intenzívebb kúrára van szükség, egy hétig minden délelőtt igyanak meg egy fél liter teát. Az első csészével reggel, étkezés előtt egyszerre, a második csészével a délelőtt folyamán elkortyolgatva.
Elismert drog A nagy csalán szárított levele hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. Nem alkalmas szívelégtelenség vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma elmulasztására. 6 hétnél tovább ne igyuk, utána iktassunk be egy szintén hathetes szünetet. Kovasav hatóanyaga lerakódik a vesében és homokot, követ okozhat, ezért ne igyuk folyamatosan.
Húgyúti tisztításra 10 napon keresztül napi 2 csészével étkezések között. Lázcsillapításra naponta 3 csészével étkezések között. Gyomor-és bélhurut esetén, gyulladáscsökkentésre naponta egy csészével 3-4 napon keresztül.
Vérképzésre naponta egy csészével éhgyomorra. Prosztata megnagyobbodásra napi egy csészével a reggeli órákban. Székrekedésre este egy csészével. Emésztésjavításra egy hónapig minden reggel egy csészével. Máj és epebántalmakra reggel éhgyomorra minden másnap egy csészével egy hónapon keresztül. A lép betegségeire egy hétig minden nap egy csészével.
Friss csalánból csalánlevet is készíthetünk: préseljük ki gyümölcscentrifugában egy tálkányi friss hajtás levét és keverjük össze egy pohár vízzel. Két adagban igyuk meg, étkezés előtt. Ezzel ekcémát és pikkelysömört kezelhetünk.
Külsőleg torokgyulladásra gargalizáljunk teájával, naponta többször.
Ülőfürdőként aranyeret, reumát gyógyít. Hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás ellen hajunkat öblíthetjük szűrt teájával.
Szénanátha ellen, a közelmúltban egy vizsgálat azt is bebizonyította, hogy a szénanáthás betegek kezelésében is szerepet kaphat. Már napi 300 mg szárított csallán a vizsgálatban résztvevők 58%-a szerint enyhítette a szénanátha tüneteit.
A csalán talán az egyik legjobb választás lehet a kezdeti allergiás tünetek enyhítésében. Gazdag karotinban, K-vitaminban és qercetinben is.
A csalán csökkenti az ízületi gyulladás miatt kialakult fájdalmat, de ödéma és húgyúti fertőzések esetén is rendkívül hasznos. Rengeteg értékes tápanyagot tartalmaz, nagy mennyiségben vannak benne poliszacharidok, lektinek, lignánok és növényi szterinek, melyek hasznosak lehetnek a szív- és érrendszer védelmében.
Szerző: tudasfaja.com