Kis késéssel ugyan, de itt a tavasz; a természet megújulását, a jó időt szeretjük energikusan, feltöltődve várni. A szervezetünkből azonban a téli hónapok során kiürültek a tartalékok, a salakanyagok viszont felhalmozódtak, ezért is fordulhat elő, hogy gyakran fáradtnak, levertnek érezzük magunkat. Egy jól összeállított gyógyteakúra sokat segíthet abban, hogy felszabadultan élvezhessük a tavaszt.
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember a tavaszi vitalizáló kúra előtt méregtelenítést javasol például csalánlevélből és diófalevélből készült tea fogyasztásával. Vértisztító tulajdonsága miatt mindkét gyógynövény régóta ismert és használt a népgyógyászatban. Önállóan, vagy egymással váltogatva is lehet inni őket, egyik nap az egyikből, másik nap a másikból egy-egy csészével.
Csalánlevél
A csalánt az egyik legjobb vértisztító növényként ismerjük, a vérerekre gyakorolt pozitív hatása mellett kiváló a vízhajtó hatása is: a vesét fokozott vízkiválasztásra serkenti, így gyorsítja a méreganyagok kiürülését. Tisztítóhatása mellett sok vitamint (pl. A-, B-, C- vitaminokat) és ásványi anyagot, például vasat, tartalmaz, ez utóbbi a vérképzést segíti. A vas felszívódásához C-vitaminra van szükség, a csalán azon kevés gyógynövények közé tartozik, amelyikben mindkettő jelen van.
Diófalevél
Tavaszi méregtelenítés során a nyirokrendszerünk tisztítását bízhatjuk erre a sokoldalú, de még kevés területen használt gyógynövényre. Serkenti a máj működését és a vérkeringést, ami hatékonyabbá teszi a salakanyagok eltávolítását a szervezetünkből.
Tisztítókúrához Gyuri bácsi a teakeverék reggeli fogyasztását ajánlja, kúraszerűen 4-6 hétig. Ha be tudjuk iktatni a napirendbe, a legjobb a reggel frissen elkészített tea, amit langyosan, éhgyomorra igyunk meg. A tisztítókúra nem csak a tavaszhoz kötődhet, ha valamilyen természetes gyógymód alkalmazását szeretnénk elkezdeni, előtte is érdemes méregteleníteni a szervezetünket.
A salaktalanítás után a tavaszi fáradtság ellen három, a rózsafélékhez tartozó növény levelével illetve termésével is felvehetjük a harcot: ezek az erdei málnalevél, szederlevél és csipkebogyó.
Erdei málnalevél és szederlevél
A két bogyós gyümölcsű cserje levele meglepően jó hatással van az immunrendszerünkre. C-vitamin tartalmuknak is köszönhetően élénkítő hatásukkal segítik a tavaszi időszakban gyakori levertség megszüntetését. Mindkét gyógynövényből készült tea folyamatosan fogyasztható, így akár rendszeres reggeli italunknak is választhatjuk őket. Gyógynövényként csak a vadon termő málna és szeder levele használható fel, csak ezek tartalmazzák a kedvező hatású vitaminokat és ásványi anyagokat.
Csipkebogyó
Sokoldalúsága miatt az egyik jolly joker gyógynövénynek is nevezhetjük a csipkerózsát, illetve termését, a csipkebogyót. Használjuk ki az ősszel begyűjtött és szárított csipkehús magas C-vitamin tartalmát, és készítsünk belőle kellemes ízű, frissítő hatású gyógyteát, ami egész nap kortyolgatva jótékonyan hat a közérzetünkre. A véráramot gyorsító tulajdonsága miatt érszűkület, érelmeszesedés megelőzésére, kezelésére is használható.
Kiemelt kép: Facebook/Szabó Gyuri bácsi