Meghalt Harkányi Endre, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes- és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja – jelentette be a Vígszínház vasárnap.
Harkányi Endre először 1963-ban csatlakozott a Vígszínház társulatához, majd több fővárosi színházban is játszott, míg 1984-ben visszatért a Vígbe, amelynek egészen 2015-ig meghatározó tagja maradt. Pályafutása során több mint 150 színházi bemutatóban szerepelt, és a magyar színházi élet egyik meghatározó alakjává vált.
A vészkorszak alatt mindkét szülőjét elvesztette, tízévesen árván maradt. Rokonai próbálták kétkezi munkára nevelni, de őt a színészet érdekelte. Lakner Bácsi gyermekszínházában kezdte pályáját, majd 1947-ben, 13 évesen szerepet kapott a Valahol Európában című filmben, amelyben a híres „Könyörgöm, akasszuk fel!” mondatával örökre beírta magát a magyar filmművészet történetébe.
Színházi karrierje során a debreceni Csokonai Színház, a budapesti Petőfi Színház, a Mikroszkóp Színpad, a József Attila Színház, valamint a Művész Színház társulatának is tagja volt, majd visszatért a Vígszínházhoz, ahol hosszú évekig meghatározó színész maradt.
Filmes és televíziós munkássága is rendkívül gazdag volt. Több mint harminc filmben és csaknem negyven tévéprodukcióban szerepelt, például a Külvárosi legenda, Légy jó mindhalálig, Fiúk a térről, Alfa Rómeó és Júlia, valamint Utazás a koponyám körül című alkotásokban.
A gyerekek számára különösen emlékezetes maradt Mézga Géza és a Vízipók-csodapók Keresztesének szinkronhangjaként, amely hozzájárult ahhoz, hogy hangja örökre beépüljön a magyar kulturális örökségbe.és díjak
Művészi pályája során számos kitüntetésben részesült:
2004: Ajtay Andor-emlékdíj, Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje
2005: Ruttkai-emlékgyűrű, kiváló művész elismerés
2008: A Halhatatlanok Társulatának tagja
2010: Vidor Fesztivál Életmű Díj, Kossuth-díj
Búcsú a nagy színésztől
A Vígszínház közleményében méltatta Harkányi Endre egyedi kisugárzását: „Összetéveszthetetlen hangja, gesztusai, különleges lényének rezdülései velünk maradnak.” A színház saját halottjának tekinti a legendás művészt.
Szinetár Dóra is megható sorokkal búcsúzott tőle az Instagramon: „Kerestem róla egy képet, ahol nagyon nevet. Nem találtam, pedig a fejemben úgy él. Amikor annyira nevet, hogy ki is megy a színpadról. Aztán visszajön, és még mindig nevet. És mégsem lehet rá haragudni. Tuti, hogy ő volt a világ legvidámabb színésze…”