Kezdőlap AKTUÁLIS Fontos hír jött a nyugdíj előtt állóknak, sokan nem tudnak róla

Fontos hír jött a nyugdíj előtt állóknak, sokan nem tudnak róla

Hirdetés

Sokan tisztában vannak azzal, hogy a munkanélkülieket álláskeresési segély illeti meg, ám kevesebben ismerik a nyugdíj előtti álláskeresési segélyt (nyes), amely a nyugdíj előtt állók számára nyújt segítséget.

 

Hirdetés

Azok, akik már közel állnak az öregségi nyugdíjkorhatárhoz, de nem találnak állást, további támogatásra lehetnek jogosultak. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy ki és milyen feltételekkel igényelheti a nyes-t 2024-ben.

Mi az a nyugdíj előtti álláskeresési segély?

A nyugdíj előtti álláskeresési segély célja, hogy azok az idősebb álláskeresők, akik már nem találnak munkát, és legfeljebb öt év választja el őket az öregségi nyugdíjtól, anyagi támogatásban részesüljenek.

Ez az ellátás azoknak nyújt védőhálót, akik már kimerítették az álláskeresési járadékukat, de még nem jogosultak nyugdíjra. A segély 2024-ben is fontos segítséget jelenthet a megélhetéshez ezen átmeneti időszakban.


Ki jogosult a nyes-re 2024-ben?

A nyugdíj előtti álláskeresési segély igényléséhez az alábbi feltételeknek kell megfelelni:

  • Legfeljebb 5 év hiányzik a nyugdíjkorhatár betöltéséig.
  • Az elmúlt három évben legalább 45 napig álláskeresési járadékot kapott.
  • Nem jogosult már újabb álláskeresési járadékra, mert kimerítette annak keretét.
  • Rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel (legalább 15 év).
  • Nem kap más nyugdíj előtti ellátást (például szolgálati járandóságot vagy táncművészeti életjáradékot).



A nyes összege 2024-ben

A nyes összege a minimálbér 40%-án alapul. 2024-ben a minimálbér bruttó 266 800 forint, így a nyes összege 106 720 forint havonta, amely nettóban 70 960 forintot jelent. Az összeg havi alapon kerül kifizetésre, és postai úton vagy átutalással is kérhető.

Hogyan lehet igényelni a nyes-t?

A nyes-t a helyi munkaügyi központban lehet igényelni, ahol a kérelem benyújtásához szükséges dokumentumokat is biztosítják. A kérelem benyújtása díjmentes, és személyesen kell megjelenni a munkaügyi központban. Az igényléshez szükséges iratok között szerepel:

  • Az álláskeresési járadék igényléséhez szükséges igazolások.
  • A nyugdíjbiztosítás által kiállított szolgálati idő igazolása.

Milyen levonások terhelik a nyes-t?




A nyugdíj előtti álláskeresési segély bruttó összegéből 15%-os személyi jövedelemadót (SZJA) és 10%-os nyugdíjjárulékot vonnak le, így a havi nettó összeg 70 960 forint lesz. A nyes a társadalombiztosítás szempontjából biztosítottnak számít, így az egészségügyi ellátásokra is jogosultságot nyújt, továbbá a segély folyósításának időszaka beleszámít a nyugdíjjogosultságba.

Meddig jár a nyes?

A nyes folyósítása addig tart, amíg az álláskereső el nem éri a nyugdíjkorhatárt, vagy amíg el nem helyezkedik. Ha munkát talál, a segély megszűnik, így a nyes mellett nem lehet dolgozni.



A nyugdíj előtti álláskeresési segély jelentős segítség lehet azok számára, akik a nyugdíj előtt állnak, és már kimerítették az álláskeresési járadék lehetőségét. A segély igényléséhez fontos, hogy az igénylő megfeleljen a fenti feltételeknek, és figyeljen a megfelelő dokumentumok benyújtására.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!