Kezdőlap AKTUÁLIS Fontos bejelentés jött a nyugdíjasoknak – erre sokan nem számítottak

Fontos bejelentés jött a nyugdíjasoknak – erre sokan nem számítottak

Hirdetés

A korhatár előtti ellátás körüli kérdések gyakran bizonytalanságot okoznak a nyugdíj előtt állók számára, különösen a munkavégzéssel és az ellátás összegének alakulásával kapcsolatban. Az adó.hu szakértői tisztázták a legfontosabb tudnivalókat.

 

Hirdetés

Korhatár előtti ellátás és nyugdíj: Mi a különbség?

Bár a korhatár előtti ellátás hasonló az öregségi nyugdíjhoz, lényeges különbségek vannak köztük. A korhatár előtti ellátás nem minősül nyugellátásnak, és szabályozása is eltér.

2012 előtt volt lehetőség különféle jogcímeken előrehozott öregségi nyugdíjat igénybe venni, de ezeket 2012-től átalakították korhatár előtti ellátássá, amelyet az érintett személyek nyugdíjkorhatáruk eléréséig kapnak.



Munkavégzés korhatár előtt és után

A korhatár előtti ellátásban részesülők számára meghatározott összeghatárig van lehetőség keresőtevékenységet folytatni. Ez a jövedelemhatár 2024-ben a minimálbér tizennyolcszorosa, amely 4.802.400 forintot jelent.

Amennyiben az ellátott átlépi ezt az összeget, az ellátás folyósítása szünetel az év végéig.

Az öregségi nyugdíjkorhatár elérése után ez a kereseti korlát megszűnik, tehát a nyugdíj mellett már korlátozás nélkül lehet dolgozni.

Szolgálati idő és ismételt megállapítás

Fontos, hogy a korhatár előtti ellátás nem minősül nyugdíjnak, így az ebben részesülők továbbra is szerezhetnek szolgálati időt a munkavégzésükkel. Ez különbözik az öregségi nyugdíjasoktól, akiknél a nyugdíj melletti munkavégzés nem növeli a szolgálati időt.



Ha a korhatár előtti ellátás folyósítása alatt legalább 365 nap szolgálati időt szerez a munkavállaló, akkor a nyugdíjkorhatár betöltése után kérheti nyugdíja ismételt megállapítását.

Ez a lehetőség a 2011. évi CLXVII. törvény alapján létezik, és határidő nélkül igényelhető, amennyiben az ismételt számítás kedvezőbb nyugdíjösszeget eredményez.

2024-ben az 1959-ben születettek érik el a 65 éves nyugdíjkorhatárt, amely a korhatár előtti ellátásban részesülők számára jelentős változásokat hoz.



A munkavégzés lehetősége és a nyugdíj összegének alakulása szempontjából is fontos a jogszabályi keretek és lehetőségek ismerete.

A szolgálati idő növelése és a nyugdíj ismételt megállapítása mind lehetőséget biztosítanak arra, hogy a jogosultak a lehető legkedvezőbb nyugdíjat kapják.

Hirdetés