A magas vérnyomás egy veszélyes egészségügyi állapot, amely akkor áll fenn ha a vér még nyugalmi állapotban is nagy nyomást fejt ki az erek falára.
A statisztikák szerint a betegség körülbelül 1,1 milliárd embert érint világszerte. Ha nem kezelik időben, növeli a halálos kimenetelű kardiovaszkuláris betegségek kockázatát.
A magas vérnyomással rendelkezőknek legtöbbször nincsenek tüneteik, ezért a legtöbben nem is tudnak betegségükről. Számos gyógyszer van, amely segíthet a magas vérnyomás kezelésében, de ez mind átmeneti megoldás, amely nem szünteti meg a mögöttes okokat. A szakértők szerint a legjobb megoldás az életmódváltás.
A legjellemzőbb tünetek
Fejfájás ébredéskor
Mellkasi fájdalom
Magas pulzusszám
Látási rendellenességek
Gyakori orrvérzés
A magas vérnyomás esetén a helyes táplálkozási irányelvek betartása elengedhetetlen
Cukor
A British Medical Journal folyóiratban megjelent tanulmány szerint a gyakori cukorfogyasztás veszélyesebb az egészségre, mint a túlzott sófogyasztás. A kutatók az élelmiszeripar által felhasznált cukorra mutatnak rá, a természetesen, gyümölcsökben előforduló cukrokról nem esik szó.
Transz zsírok
Ez a fajta zsír nagy mennyiségben megtalálható a kekszekben, süteményekben, előre csomagolt krémes tortákban és péksüteményekben, szaloncukrokban, bonbonokban, töltött ostyákban. Ezek a zsírsavak jelentősen növelik a magas vérnyomás kockázatát.
Alkohol
Az alkohol tartalmú italok kis mennyiségben is nagyon magas kalóriatartalommal rendelkeznek. Amellett, hogy károsítják a májat, elhízást is okozhatnak és ez egyértelmű kockázati tényezője a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának. Napi 1,5 egység alkoholos itallal elérhető. 1 egység = 1 pohár sör / 1 dl bor / 1 koktél / 2cl rövid ital
Nátriumban gazdag élelmiszerek
A napi só szükséglet 1-2 gramm. Ennél lényegesen többet 10-15 grammot viszünk be naponta. Az elfogyasztott só 80%-a rejtett formában a feldolgozott élelmiszerekben (húskészítmények, levesek, sajtok, készételek, péksütemények, rágcsálnivalók) van benne.
Koffein
Kávéban, bizonyos teákban, energiaitalokban, egyes üdítőkben található. Ha rendszeresen nagy mennyiségben fogyasztják, az nagyon veszélyes lehet. Növeli a vérnyomást, ezért ajánlott mértékkel fogyasztani.
A napi rutinba ajánlott beilleszteni
Omega-3 zsírsavat (tengeri halak, dió, repceolaj, étrend kiegészítő)
Rostban gazdag élelmiszerek (minden zöldség, gyümölcs)
Káliumban gazdag élelmiszerek (nyers gyümölcsök, zöldségek)
Fehér tea (napi 3 csésze)
Rendszeres testmozgás (súlycsökkentés, vérkeringés serkentése)
Kikapcsolódás (pihenés, stressz csökkentése)