Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata közölte, hogy augusztus 7. és 13. között, az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata Műveleti Csoportjának (ROADPOL) éves ellenőrzési terve alapján országos közlekedési akciót tart a Magyar Rendőrség.
Az akció célja az autósok sebességhatárt túllépő vezetőinek szűrése.
Az ellenőrzések során a rendőrök fokozott figyelmet fordítanak a megengedett sebességet meghaladó gépjárművezetőkre. A közlekedési akció az egész országot érinti, így az autósoknak az egész ország területén számíthatnak ellenőrzésre.
Az ilyen közlekedési akciók célja a közúti közlekedés biztonságának javítása és a közlekedési szabályok betartásának erősítése. A megfelelő sebességkorlátozás betartása kulcsfontosságú a balesetek megelőzése és a közlekedők biztonságának megőrzése érdekében. Ezért fontos, hogy az autósok tartsák be az előírt sebességkorlátozásokat, és fokozottan figyeljenek a közúti közlekedésre.
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Dr. Rétvári Bence, és az Országos Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Szakirányító Osztály vezetője, Jámbor István r. ezredes, a rendőrségi drónok használatának jelentőségéről beszélt egy budapesti sajtótájékoztatón. A rendőrség 62 drónt használ országszerte, amelyeket különféle területeken alkalmaznak, beleértve a közlekedésbiztonságot is.
A közlekedésrendészeti területen a drónokat elsősorban közlekedési jogsértések dokumentálására használják olyan helyeken, ahol más technikai eszközökkel nehezen megvalósítható lenne az ellenőrzés. Például olyan helyeken, ahol gépjárművel leállítani a szabályszegőket nem lenne lehetséges, de a drónok alkalmazása mégis hatékony megoldást nyújt.
Ezek a drónok rögzítik a szabálytalan előzéseket, az áthaladást tilos jelzéseken és vasúti átjárókon, valamint számos más közlekedési szabályszegést. A drónok által rögzített mozgóképek segítségével a rendőrök gyorsan és hatékonyan tudnak intézkedni a szabályszegőkkel szemben a helyszínen.
Az adatok szerint 2023 első félévében a rendőrség közel 2400 alkalommal használta a drónokat, és legtöbbször, mintegy 1100 esetben, közlekedésrendészeti szabályszegőkkel szembeni intézkedéshez volt szükség a drónok segítségére. Az összesen 1136 óra repülési idővel rendelkező drónok nagyban hozzájárultak a közlekedésbiztonság fokozásához és a szabályszegések hatékonyabb felderítéséhez.