A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a magyarok egyik kedvenc ételére, a tyúkhúslevesre vonatkozóan.
Az ünnepek közeledtével különösen fontos, hogy az étkezések ne csak ízletesek, hanem biztonságosak is legyenek. A Nébih szakértői a közösségi médiában osztottak meg olyan tippeket, amelyekkel elkerülhetőek az ételmérgezéshez vagy fertőzésekhez vezető hibák.
A nem megfelelően kezelt nyers hús és zöldség könnyen baktériumok melegágyává válhat, amelyek súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek. A Nébih oktatási programjának célja, hogy egyszerű, mégis hatékony tanácsokkal lássa el a háztartásokat az élelmiszerbiztonság érdekében.
A tyúkhúsleves biztonságos elkészítésének lépései
-
- Ne mosd meg a nyers csirkehúst!
A nyers hús mosása több kárt okozhat, mint hasznot, mivel a vízcseppek szétszórhatják a baktériumokat a konyha különböző felületeire. Ez növeli a keresztszennyeződés kockázatát. - Használj külön eszközöket a nyers húshoz és a zöldségekhez!
A vágódeszka és a kés tisztán tartása elengedhetetlen. A nyers hús után használt eszközöket mindig alaposan mosd el, mielőtt más alapanyaghoz nyúlnál. - Zöldségek mosása folyó víz alatt!
A leveshez használt zöldségeket gondosan, folyó víz alatt tisztítsd meg, hogy eltávolítsd a rajtuk található szennyeződéseket. - Főzd a levest megfelelő hőmérsékleten!
Ügyelj arra, hogy a tyúkhúsleves legalább 75°C-on főjön, mert ez az a hőmérséklet, ahol a káros baktériumok elpusztulnak.
- Ne mosd meg a nyers csirkehúst!
- Tárold megfelelően a kész levest!
A kész levest gyorsan hűtsd le, majd hűtőszekrényben tárold. Fogyasztás előtt mindenképpen forrald újra, hogy biztosítsd a biztonságos fogyasztást.
Az élelmiszerbiztonság figyelmen kívül hagyása olyan súlyos betegségeket okozhat, mint a szalmonellafertőzés vagy a lisztéria. Az ünnepi időszakban, amikor gyakran nagyobb mennyiségű ételt készítünk, még fontosabb a megelőzés.
A Nébih szakértői szerint ezek az egyszerű, de hatékony lépések segítenek abban, hogy a családi étkezések biztonságosak és örömteliek legyenek.
Tartsd szem előtt az élelmiszerbiztonsági tanácsokat, hogy az ünnepek valóban gondtalanul teljenek!