Az MVM Csoport áram- és gázhálózati szolgáltatási területén számos településrész lehet érintett az árvízhelyzet miatt.
A vállalat megkezdte a szükséges biztonsági intézkedések végrehajtását, hogy minimalizálják a lehetséges kockázatokat. Az árvízhelyzet miatt több helyen átmenetileg szünetelhet a gáz- és áramszolgáltatás, különösen Bács-Kiskun vármegye Duna-parti településeinek egyes részein, ahol az áradás levonulásáig akár napokra is megszűnhet az energiaellátás.
Az MVM közleményében kiemelte, hogy a Duna teljes magyarországi szakaszán jelentős árhullám vonul le, ami komoly kihívást jelent az áram- és gázhálózati társaságok számára.
A folyó felső szakaszán már tetőzött a víz, de a következő napokban további területeken várható a vízállás emelkedése, ami újabb intézkedéseket tehet szükségessé.
„Amennyiben az elárasztott területen zárlat következtében egy áramkörön megszűnik a szolgáltatás, az áramellátást csak akkor tudjuk visszakapcsolni, amikor az árvíz már levonult, és a hiba okát biztonságosan elhárították” – áll a közleményben.
Az MVM szakemberei drónok segítségével is ellenőrzik az áramhálózat állapotát, hogy gyorsan és pontosan fel tudják mérni a helyzetet.
Az áramszolgáltatás megszüntetésére a veszélyhelyzetek elkerülése érdekében kerülhet sor. Ezzel az intézkedéssel megelőzhetők a komolyabb üzemzavarok és balesetek, amelyek az áramhálózati berendezések víz alá kerülésével járhatnak.
Kiterjedt árvízi védekezés a Duna mentén
A közlemény szerint a MVM szolgáltatási területén 11 település árterületén várható az áramellátás szünetelése.
Ezek között van Győr, Esztergom, Komárom, valamint várható hasonló intézkedés Neszmély, Nyergesújfalu és Baja térségében is. Az MVM biztosította a lakosságot, hogy mindent megtesz a zavartalan energiaellátás mielőbbi visszaállítása érdekében, azonban a biztonság az elsődleges szempont.
Az E.ON is kész az azonnali beavatkozásra
Az E.ON Hungária Csoport, amely a Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatának üzemeltetéséért felel, szintén készen áll az azonnali intézkedésekre. Szakemberei folyamatos kapcsolatban állnak az árvízi védekezést irányító hatóságokkal és a helyi önkormányzatokkal, hogy a krízishelyzetet minél hatékonyabban kezeljék.
Az E.ON korábban már jelezte, hogy szükség esetén azonnal kikapcsolja az áramot az érintett területeken, hogy megelőzze a baleseteket és nagyobb üzemzavarokat.
A biztosítók is felkészültek a károk rendezésére
A CLB biztosítási alkuszcég szakértői szerint rekordösszegű kártérítésre készülnek a biztosítók az árvíz miatt. Németh Péter, a CLB értékesítési és kommunikációs igazgatója szerint az elmúlt évek szélsőséges időjárása miatt jelentősen megnőttek a kárbejelentések összegei.
Míg korábban átlagosan 130–150 ezer forintnyi kárt jelentettek egy-egy ingatlan esetében, mostanra ez az összeg 300 ezer forint fölé emelkedett. A következő napokban várható károk átlagértékét 250–300 ezer forint közé becsülik.
A biztosítók és szakemberek felhívják a lakosság figyelmét, hogy az árterületen vagy annak közelében élők folyamatosan figyeljék a hatóságok és a szolgáltatók tájékoztatását, és szükség esetén időben tegyenek lépéseket a biztonságuk érdekében.
Az árhullám levonulása után a szolgáltatók haladéktalanul megkezdik a károk felmérését és a hálózatok helyreállítását, hogy az érintett területeken a lehető leghamarabb újra biztosítani tudják a zavartalan energiaellátást.