A nőknél előforduló ráktípusok közül a méhnyakrák a második leggyakoribb az emlőrákot követően. Az előforduló esetek 99,7%-át a humán papillóma vírus (HPV) okozza. A vírustörzsnek száznál is több tagja van, ám csak a magas kockázatúak hozhatók összefüggésbe a rákkal, amit az oltóanyagok tartalmaznak.
A méhnyakrák előfordulása
Sajnálatos módon egyre több új esetet regisztrálnak. Nagyjából ma 2500 nő szenved méhnyakráktól és ezek még mindig csak a felfedezett esetek.
Méhnyakrákszűrés
Mindenkinek ajánlott rendszeresen, lehetőleg évente rákszűrésre elmennie. A nemi élet megkezdése után, de legfeljebb 18 évesen javasolt az első rákszűrésen megjelenni.
Kiemelkedően fontos, hogy a nők tisztában legyenek a helyzet súlyosságával. Aki nem jelenik meg a szűrővizsgálaton, az kizárja az esélyét annak, hogy időben felfedezzék a betegséget és fellépjenek ellene. Akár 15 év is eltelhet úgy, hogy a beteg nem tapasztal tüneteket, közben a rák kialakulhat. A méhnyakrák gyógyításának több módja is adott, de itt már komolyabb beavatkozásra van szükség.
Rákra utaló tünetek
A rák kísérő tünetei nem túl specifikusak és előfordul, hogy a korai stádiumban egyáltalán nem jelentkeznek. Többek között felsorolható itt az állandó hüvelyi folyás, alhasi diszkomfort érzet és a szexuális együttlét során jelentkező pecsételő vérzés.
Védőoltás
Az oltást már 12 éves kortól igénybe lehet venni egészen 65 éves korig. A lánygyermekek számára a vakcina térítésmentes, viszont az idősebbek számára elérhető oltóanyag ára eléggé visszatartó erejű. Az oltásnak szövődménye nincs, azonban fontos tudni, hogy a beadása után is erősen ajánlott szűrővizsgálatra járni!