Az Amerikai Rákkutató Intézet szerint szinte minden típusú rák megelőzhető. A rákos megbetegedések kb. 60-70% -a elkerülhető lenne egyszerű táplálkozási és életmódbeli változásokkal.
Íme, 10 változtatási javaslat, amellyel növelheted az egészségedet és csökkentheted azon káros anyagok szintjét, amelyek növelik a rák kialakulásának kockázatát.
Kerüld el a hidrogénezett olajokat
A hidrogénezett olajok kapcsán szoktak szóba kerülni a transzzsírok is. A hidrogénezett olajokat élelmiszer gyártás során mesterségesen állítják elő. Ezek kémiai szerkezete megakadályozza a termékek avasodását és megnöveli az eltarthatósági idejüket és állagukat megváltoztatja. Arra is használják őket, hogy megváltoztassák egyes olajok ízét és szagát. A Harvard School of Public Health (Harvard Népegészségügyi Iskola) szerint a transz-zsírok hozzájárulnak a gyulladáshoz és az immunrendszer túlzott aktivitásához, amelyek cukorbetegséghez, szívbetegséghez és sztrókhoz vezethet.
Kerüld el a BPA-val bélelt dobozokat
A BPA-t (biszfenol-a) kemény műanyagok (kulacsok, ételes edények) és fém konzervdobozok bevonására használt kémiai anyagok. Az állatokon és sejteken végzett laboratóriumi vizsgálatok során a kémiai anyagot meddőséggel, elhízással, rákkal és cukorbetegséggel hozták kapcsolatba. Ha egy konzerv dobozán nincs feltüntetve, hogy BPA-mentes, akkor valószínűleg tartalmazza a vegyi anyagot. Ez az anyag számos fogászati kompozitban és műanyag termékekben is megtalálható.
Kerülje a sport italokat és az üdítőket
A sportitalok és az üdítők nem rendelkeznek tápértékkel. Azonban tartalmaznak aszpartámot, brómozott növényi olajjal, színezékeket, cukrot és magas fruktóz tartalmú kukoricaszirupot, amelyek kockázati tényezői a rák és az anyagcsere betegségek kialakulásának.
Kerüld a finomított cukrokat
A túlságosan sok cukor fogyasztása számos egészségügyi problémához kapcsolódik, mint az ízületi gyulladás, az immunrendszer gyengülése, az elhízás, a megemelkedett vér triglicerid szint, a szívbetegségek fokozott kockázata, az alacsony HDL-szint és az egészségtelen vérzsírszint. Ráadásul a rákos sejtek is gyarapodhatnak a cukron.
Kerüld a grillezett húsokat
A PAH-k (policiklusos aromás szénhidrogének) valamilyen égés során keletkeznek, mint például a fa vagy a szén égetése. Ez nem minden, egy másik probléma akkor is felmerülhet, ha a húsban lévő zsír csepeg egy tűzbe, ami füstöt és lobbanást eredményez, ezáltal a PAH-k az ételbe jutnak. Ez növelheti a rákkeltő anyagok szintjét a szervezetben.
Kerüld a feldolgozott élelmiszereket
A tartósított húsok nitrátokat és nitriteket tartalmaznak. Ezek olyan konzerválószerek, amelyek nagy koncentrációban megnövelhetik a rákos megbetegedések, például a hasi rák kialakulásának valószínűségét. Ez nem minden, a feldolgozott ételek tartalmaznak aromákat, színezékeket, fehér lisztet, olajokat, cukrokat stb. is.
Kerüld a mikrós popcornot
Ezek a zsákok PFOS-t (perfluor-oktán-szulfonátot) tartalmaznak, perfluoroalkileket és PFOA-t (perfluoroktánsav). Ezek a vegyszerek megakadályozzák, hogy az olaj átáztassa a csomagolást. A felmelegítés során a pattogatott kukoricába is felszívódhatnak, és lenyelve is szennyezhetik a szervezetünket. A perfluoroktánsav az állati szervekben (herék, máj, emlőmirigyek és hasnyálmirigyek) daganatokkal hozták összefüggésbe.
Kerüld a nem-organikus zöldségeket és gyümölcsöket
A nem organikus növényeket olyan GMO-magvakból, gyomirtó szerek és peszticidek felhasználásával termesztik, amelyek növelik a rákos megbetegedések kockázatát.
Kerüld a tenyésztett halakat
Magától értetődik, hogy a tenyésztett halak nagyobb kémiai szennyezőanyag-koncentrációkkal rendelkeznek, mint a PCB-k (poliklórozott bifenilek), a vad halhoz képest. Ez a kémiai szennyező ténylegesen ismert rákkeltő. A halak hajlamosabbak a betegségekre, növelve ezzel az antibiotikumok szükségességét a halgazdaságok túlzsúfoltsága miatt. Ráadásul a peszticidekkel is gyakran kezelik őket, mivel hajlamosak a tengeri tetvekre.
Kerüld a füstölt és tartósított élelmiszereket
A nitritek és a nitrátok tartósítószerként szolgálnak a húsok színének javítására, valamint az élelmiszer eltarthatóságának növelésére. Főzéskor ezek az összetevők N-nitrozo-vegyületekként ismert melléktermékekké változnak, beleértve a nitrozamidokat és a nitrozaminokat. Ezek az N-nitrozo vegyületek magasabb kockázatot jelentenek a rák kialakulásával kapcsolatban. Érdemes emiatt kerülni a feldolgozott húsokat.