Egyre több sofőr használja a nagy kánikulákban megállás nélkül a légkondicionáló berendezést. Épp ezért viszont egyre több megfázott, tüsszögő vagy köhögő embert látni az utcákon.
Sokan ugyanis nem tudatosítják, hogy a klímával is óvatosan kell bánni. Ha ugyanis túlzottan lehűtik az autót, többet árthatnak vele, mint segítenek.
Árnyékos parkoló
Az első, talán legegyszerűbb megoldás az árnyékos helyen való parkolás. A városokban ez sem bizonyul egyszerű feladatnak, hiszen a sofőr örül, ha egyáltalán valamilyen szabad helyre bukkan.Ráadásul a nap vándorol az égen, így délelőtt máshova vet árnyékot mint délután, amikor hazaindulnak a munkahelyről.
Épp ezért nem árt olyan parkolóhelyet találni, ahol inkább délután, estefelé van árnyék. Így ha napközben fel is forrósodott az autó, délutánra ismét lehűlhet.
Persze ezt a taktikát csak akkor alkalmazhatják, ha rendszeresen ugyanarra a helyre járnak autóval és sikerül lefigyelniük az árnyék mozgását. Ha olyan helyen kénytelen leállni autójukkal, ahol nap mint nap csodának számít, ha egyáltalán találnak helyet, akkor más trükkök után kell nézni.
Felforrósodott volán és ülések
Ha nem tudják elkerülni a napsütötte parkolót, legalább enyhíthetik a tűző nap kellemetlen hatását. Ha a hőmérő higanyszála 25 fokot mutat, akkor az autóban a hőmérséklet könnyen elérheti a 60-70 fokot.
A nagyobb melegben ezek az értékek természetesen még feljebb kúsznak. Arról, hogy ez milyen veszélyes és milyen könnyen vezethet akár a halálhoz, mellékletünk korábbi számában írtunk.
Az ülések vagy volán kárpitozása sem segít mindig, nagyon gyorsan felforrósodhat – főleg ha sötét színű – és még növeli a hőmérsékletet az autóban. Rendkívül kellemetlenek a bőrből, vagy műbőrből készült sötét színű volánok, vagy az ülések. Nem egyszer előfordul, hogy az ember rá sem tud rögtön ülni a felforrósodott bőrülésre, s ha végre ráveszi magát, akkor a felforrósodott volán okoz gondokat.
Részeleges segítséget nyújthat a szélvédőre és ablakokra ragasztott napellenző. Erre a célra használhatnak újságpapírt is, sőt az is segít, ha törülközővel takarják le a volánt.
Büntetés a szellőztetésért
Természetesen a kocsi belsejéből el kell távolítani azokat a tárgyakat, amelyek az extrém hőmérsékleten tönkremehetnének. A legérzékenyebb a műanyag tárgyak és az élelmiszerek, de a sprayk és az öngyújtók is – ez utóbbi az extrém hő hatására könnyen felrobbanhat. Háziállataikról se feledkezzenek meg, a nagy hőségben hőgutát kaphatnak.
Indulás előtt nyissák ki az ajtókat
Viszont a huzatot se élvezzék sokáig, számos káros hatása lehet. Ha el akarják kerülni a bedagadt szemet, vagy a megfázást, akkor az enyhén megnyitott ablakot az enyhén bekapcsolt ventillátorral kombinálják. Hosszabb utakon kihasználhatják a taxisofőrök trükkjét: a nyakra helyezett vizes törülközőt. Mindenek ellenére próbáljanak elegendő vizet inni, és a hosszabb utakon a megszokottnál jóval több szünetet tartsanak. (dem)Forrás