Nevét az angliai Epsom településről kapta, tulajdonképpen kémiai neve magnézium-szulfát, és nincs köze a hagyományos sóhoz. Nagyon régóta használják az Epsom-sót, hiszen a kertekben, de az egészség megőrzésében is nagyszerű.
Ahhoz, hogy jobban megértsük, miért is annyira jó az Epsom-só, válasszuk külön a két alkotórészt. A magnézium 300 létfontosságú enzim működéséhez elengedhetetlen, a hiánya magas vérnyomáshoz vezethet, hiperaktivitás, szívrendellenesség jelentkezhet. A szulfát is fontos, hiszen segít a méreganyagoktól megszabadulni, és a fehérjeképződéshez is hozzájárul.
Szabályozza a vércukorszintet
A magnézium abban is segítségre van, hogy a szervezet hatékonyabban fel tudja használni az inzulint, emellett pedig segít megőrizni a kalcium-szintet is. A szulfát segíti az emésztésért felelős enzimek munkáját és méregtelenít is. Az Epsom-sóval megszabadulhatunk a felgyűlt nehézfémektől, enyhülnek az izomfájdalmakat is.
Hatásosan méregtelenít
A környezetben található mérgező vegyületek sok esetben megnehezítik a szervezet működését, ezért fontos, hogy a magnézium és a szulfát segítségével tegyünk azért, hogy ezek a káros anyagok távozzanak. Ezért ajánlott Epsom-sóból készült lazító, méregtelenítő fürdőt készíteni, egy-két bögrével kell a vízbe beletenni, legalább egy negyedórát élvezzük jótékony hatását, egy héten két-három alkalommal fürdőzhetünk Epsom-sós vízben.
Gyógyítja a sérüléseket, ficamot, zúzódásokat
Egy tál vízbe tegyünk bele két bögrényi sót, majd áztassuk ebben a fájós testrészünket. Hamarosan enyhülésre számíthatunk.
Enyhíti a nap okozta égést
Az Epsom-só csillapítja az égési sérülésekkel járó fájdalmat. Minden alkalommal használjuk, ha több órát akarunk eltölteni a tűző napon. A gyulladáscsökkentő gyógyhatása miatt nagyszerűen kezelhető a bőrirritáció, a viszkető érzés is.
Egy bögre vízbe keverjünk el 2 kanál Epsom-sót, majd a folyadékot tegyük bele egy szórófejes flakonba, és vigyük mindig magunkkal, ha napozni indulunk. Ha esetleg már leégtünk, akkor is érdemes elkészíteni a keveréket, fújjuk le a problémás területet, hagyjuk hatni 10 percig, majd öblítsük le.
Termékennyé teszi a talajt
Egyes növények imádják az Epsom-sót, hiszen tápanyagokkal gazdagítja a talajt. Szórjuk meg a növények körüli földet és meghálálják a törődést. Elsősorban a rózsák, a paradicsom, a pálmafa fog örülni a gondoskodásnak.
Bőrradír
Zuhanyzás után egy kevés Epsom-sóval dörzsöljük be a testünket, ettől remekül felüdül a bőr, eltávolítja az elhalt hámsejteket.
A rovarcsípések ellen is nagyszerű
Egy negyed bögre Epsom-sót keverjünk egy bögre langyos vízbe, ezután tegyük be a hűtőbe, hogy ki lehűljön. Egy vattadarabra tegyünk rá a folyadékból és azzal kenegessük a csípéseket.
Segít a meghűlés leküzdésében
Egy forró Epsom-sós gyógyfürdő hatásosan enyhíti a megfázással együtt járó kellemetlen tüneteket.