November elején volt olyan súlyos a járványhelyzet Magyarországon, mint most, pedig akkor még nem voltak életben ilyen szigorú korlátozások.
A vírus terjedéséért felelős brit variánst nehezebb teszt nélkül felismerni, mert a kevesebb fertőzöttnél jelentkezik a tipikus tünet: a szaglás és az ízlelés elvesztése.
– Minden olyan helyzet korlátozása szükséges, ahol a távolságtartás lehetősége nincs meg: az üzletekben, az oltópontokon, és a közlekedési eszközökön is – reagált az egyre riasztóbb járványügyi adatokra Falus Ferenc korábbi országos tiszti főorvos.
– Nem biztos, hogy pillanatnyilag be kell zárni bármit, ha a távolságtartást tudjuk biztosítani. A maszkviselés mellett ez a kulcsa a történetnek – mondta a Blikknek. Hozzátette: tömeges tesztelés és a kontaktkutatás is nagyon fontos, mert a tünetmentes fertőzőket jelenleg senki sem keresi. Ha ez működik, akkor szerinte egyelőre az iskolák is nyitva maradhatnak.
– De ez csak a mai napra igaz. Hogy holnapra mi történik itt, azt nem tudjuk. Minden nap újra kell értékelni a helyzetet. Ha a jelenlegi intézkedések mellett nem lehet féken tartani a járványt, akkor a „maradj otthon” jön, nincs mese. Akkor be kell zárni mindent, hogy ne legyen értelme kimozdulni otthonról – mondta.
A magyar járványhelyzet hirtelen súlyosbodását okozó B.1.1.7 kódnevű brit vírusvariáns Anglia déli részén, Kent megyében ütötte fel a fejét, a tudósoknak novemberben sikerült azonosítani az újfajta vírust. Akkorra már az egész országban szigorú lezárások léptek életbe, hogy letörjék az ősz óta emelkedő járványgörbét – az egészségügyi szakemberek azonban döbbenten látták, hogy Dél-Angliában a koronavírus ennek ellenére is megállíthatatlanul terjed.
– Amióta megjelent az új variáns, voltaképpen egyszerre két járvánnyal kell megküzdenünk – mondta Wall Street Journal-nak Jason Leitch skót egészségügyi kormánytanácsadó.
A mutáns vírus decemberben már ötször annyi fertőzést okozott Londonban, mint korábban, s a fővárosból már az ország minden pontjára átterjedt. Január 4-én minden korábbinál szigorúbb lezárást léptetett életbe a brit kormány, hogy elkerülje a teljes katasztrófát. Azóta két hónap telt el, és még mindig nem mertek enyhíteni a szabályokon.
– A brit vírus jobban fertőz és gyorsabban terjed, mint bármi, amit korábban láttunk – mondta Nick Loman, a Birmingham Egyetem professzora. Még ennél is riasztóbb azonban, hogy a B.1.1.7 kódjelű vírus 65 százalékkal nagyobb arányban juttatta kórházba a fertőzötteket, és 37 százalékkal többen is haltak bele.
A vírus terjedését nagyban elősegíti, hogy a laikusok számára is jól észlelhető tünet, az ízlelés és a szaglás elvesztése a brit variánsra kevésbé jellemző. Ehelyett a köhögésre, torokfájásra, lázra és izomfájdalomra érdemes nagyon odafigyelni.
A brit vírus már 76 országban van jelen, Magyarországon két héttel ezelőtt kezdett rohamosan elterjedni. Müller Cecília országos tiszti főorvos hétfőn jelentette be, hogy a fertőzöttek száma napról-napra „exponenciálisan” emelkedik. Hozzátette azt is, hogy ez a vírusvariáns valóban sokkal súlyosabb lefolyású megbetegedéseket okoz. A brit mutánst Müller mai közlése szerint eddig 418 személynél mutatták ki, a járványgörbére tekintve azonban ennél valószínűleg jóval magasabb lehet a tényleges szám.
Müller bejelentette ma azt is, hogy csütörtökön este azonosították az első olyan pácienst, aki a koronavírus dél-afrikai mutánsával fertőződött meg. Ennek az esetnek még zajlik a járványügyi vizsgálata, azonban azt tudni lehet, hogy a fertőződött személy korábban egy olyan munkatársával érintkezett, aki Zambiában járt.
A B.1.351 kódnevű dél-afrikai koronavírus-mutáció megjelentése pillanatától nagy riadalmat okozott a tudósok körében, mert kétségessé tette a korábban kifejlesztett vakcinák hatékonyságát. Ez a variáns ugyanis a mutáció során vírus fehérjetüskéiben okozott elváltozásokat, márpedig az eddig kifejlesztett oltóanyagok éppen azon keresztül hatástalanítják a koronavírust.
A dél-afrikai vírus ráadásul 50 százalékkal fertőzőbb, mint a „hagyományos” fajta, hiszen könnyebben tud kapcsolódni az emberi sejtekhez. Dél-Afrikában rövid időn belül úgy elterjedt, hogy ki is szorította a régi típusú koronavírust. Jó hír azonban, hogy a jelek szerint nem okoz súlyosabb lefolyású fertőzést.
A Wall Street Journal szerint a már engedélyezett nyugati vakcinák a klinikai teszteken nem teljesítettek rosszul, különösen a halálesetek megelőzésében. A még kifejlesztés alatt álló Novavax és Johnson & Johnson vakcinái ugyanakkor rosszabbul teljesítettek a dél-afrikai vírusteszteken.