Amikor úgy ölelünk meg valakit, hogy közben el tudjuk engedni magunkat, a nyugalom és a biztonság érzése jár át minket. Nem csupán az érzelmek kifejezésére szolgál egy ölelés. Számos egyéb, szellemi, lelki és fizikai egészségre gyakorolt jótékony hatása is van.
Ez történik a testünkkel, ha megölelünk valakit.
Erősíti a köteléket
Ölelés közben oxitocin szabadul fel az agyban, amelyet “boldogsághormonként” is számon tartanak. Ez elősegíti a partnerrel való mélyebb kötődést.
Segít ellazulni
Az ölelés során az izmok ellazulnak és a testben lévő feszültség feloldódik. Egy tökéletes módja annak, hogy megszüntesd a stresszt és megfeledkezz a napi aggodalmakról.
Csökkenti a fájdalmat
Az ölelés endorfinok felszabadulását eredményezi. Ezek olyan anyagok, amelyek csökkentik a fájdalmat és stimulálják a szövetek vérkeringését. Gátolják bizonyos gyulladásos anyagok, mint pl. a bradikinin hatását.
Fokozza az empátiát
Egy őszinte ölelésen keresztül az emberek képesek jobban megnyílni a másik felé. Gyakran hatékonyabb is, mintha szóban vallanánk meg érzéseinket. Az ember könnyebben fejezi ki magát általa.
Enyhíti a depressziót és egyéb neurológiai állapotokat
Az ölelés során dopamin termelődik az agyban, ahogy azt a tomográfia is bizonyítja. A dopamin szintje alacsony Parkinson-kórban vagy depresszióban szenvedőknél. Segíthetünk azon szeretteinken, akik ezektől a betegségektől szenvednek, ha minél gyakrabban öleljük meg őket.
Hangulatjavító
Ha nem érzed magad a helyzet magaslatán vagy önbizalomhiányod van, egy szeretett személy ölelése segíthet ezt oldani. A már említett endorfin felszabaduláson keresztül képes elmulasztani a szomorúságot.
Javítja a szív egészségét
Az ölelés során a pulzusszám csökken, ami segít a szív működésének javításában és a szívbetegségek megelőzésében. Egy Észak-Karolinai Egyetemen végzett tanulmány szerint azok a személyek, akik rendszeresen ölelkeztek párjukkal, sokkal alacsonyabb pulzusszámmal rendelkeztek.
Stimulálja az immunrendszert
Egy kutatásba 400 egészséget embert vontak be, akiknek a közreműködésével azt vizsgálták, hogy milyen hatással vannak a napi interakciók, beleértve az ölelés is, egy személy immunitására.
A résztvevőket két héten keresztül figyelték meg, kérdéseket feltéve minden nap végén azzal kapcsolatban, hogy milyen interakcióik voltak aznap. Volt- e konfliktusuk valakivel, éltek-e át stresszes helyzeteket, volt-e, aki megölelte őket, stb.
Ezután a résztvevőket kitették influenza vírus fertőzés veszélyének és azt találták, hogy azok, akiknek volt megfelelő társas támogatottságuk és rendszeresen részesültek ölelésben kevésbé vagy egyáltalán nem betegedtek meg.