Számos ember vált növényi tejre, azzal a céllal, hogy egészségesebb életmódot folytasson. Ezek a tejek nem tartalmaznak laktózt, ellenben mondjuk a tehéntejjel, így jó alternatívák azok számára, akik laktóz intoleránsak vagy vegán életmódot követnek.
A dúsított szójatej alacsony koleszterinben és telített zsírsavakban, magas a kalcium-, vas-, B-vitamin és fehérjetartalma. A kutatások azonban azt mutatják, hogy a szójatej fogyasztása komolyan veszélyezteti az egészséget.
Ezek a tej összetevői:
• Szójatej (szűrt víz, teljes szójabab)
• Nádcukor
• Tengeri só
• Karragén
• Természetes aroma
• Kálcium-karbonát
• A-vitamin-palmitát
• D2-vitamin
• riboflavin
• B12 vitamin
A karragén
Valószínűleg a legtöbb összetevő ismert, de tudnod kell, hogy a karragén egy olyan szulfatált poliszacharid (több cukormolekulából álló szénhidrát), amelyet egy vörös, ehető tengeri moszatból nyernek ki.
Az iparban gyakran használják stabilizáló, gélesedő és sűrítő tulajdonsága miatt. Tápértékkel nem rendelkezik és nem vagyunk képesek megemészteni. Károsítja az immunrendszert, mivel negatív immunválaszt stimulál, ami gyulladáshoz vezet.
Tudósok összefüggést találtak a karragén és a megnövekedett vastagbélrák előfordulás között, továbbá gyomor-bélrendszeri gyulladáshoz, krónikus hasmenéshez és IBSZ-hez is vezethet.
Számos vita folyik a szójatej fogyasztásának hatásairól, mégis jelentős mennyiségű bizonyíték támasztja alá egészségre gyakorolt veszélyes mellékhatásait.
Íme, plusz 10 jó ok, amiért érdemes kerülni a szójatejet:
1. A szójababok magas alumínium tartalommal rendelkeznek, ami mérgező a szervezetre, negatívan hat a vesére és az idegrendszerre és az Alzheimer-kórral is kapcsolatba hozták.
2. A szója gazdag növényi ösztrogénben, amely megzavarja a hormonfunkciókat és nőknél meddőséget, mellrákot okozhat.
3. A szójababok olyan toxinokkal vannak tele, amelyek befolyásolják az ösztrogénszintet, így napi 2 pohár fogyasztása már megváltoztathatja a hormontermelést nők esetében és bezavarhat a menstruációs ciklusba.
4. A szója mérgező izoflavonokat tartalmaz – a genistein és a daidzein, amelyek a meglévő mellrák növekedését indukálják.
5. A szójabab és a szója alapú termékek gazdagok fitinsavban, amely gátolja a cink, réz, kalcium, magnézium és a vas felszívódását.
6. A szójababok gazdagok goitrogénekben, amelyek gátolják a pajzsmirigyhormonok termelését.
7. A szójabab gazdag haemagglutininben, ami vérrögképző anyag, és a vörösvértestek összecsapzódását okozhatja.
8. A porlasztva szárítása során keletkező, erős rákkeltő hatású nitrátok képződnek.
9. A szója mintegy 99% -a genetikailag módosított, ezért rendkívül magas a peszticid tartalma.
10. A szójafehérje-izolátum és a texturált növényi fehérje előállítása során a törékeny szójafehérjéket magas hőmérsékletnek teszik ki, ami ártalmas az emberi emésztésre.