A mai nap egyik legfontosabb híre, hogy a kormány jövő hét elejétől, július 1-jétől megszünteti az egy éven át fennálló kötelező akciózást.
A Pénzcentrumnak nyilatkozó kiskereskedelmi szakértők üdvözölték a döntést, és azt is hozzátették, hogy ez akár egy visszarendeződést is hozhat a boltok áraiban – bár talán nem azonnal.
Az egyik kiskereskedelmi szövetség főtitkára szerint a kötelező akciózás súlyos torzító hatással bírt, így örvendetes, hogy az infláció leszorítása után kivezetik azt.
A kormány döntése és indoklása
Július 1-jétől megszűnik a kötelező akciózás a boltokban – közölte kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium, amit a Pénzcentrum is megerősített. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány sikeresen leszorította az inflációt.
Az intézkedést 2023. június 1-jén vezették be, és az NGM közleménye szerint a cél, az infláció leszorítása, már elérté vált.
A kormány emlékeztetett, hogy 2023 augusztusában az 1 milliárd forint fölötti árbevétellel rendelkező kereskedőkre vonatkozó kötelező akciózás mértékét másfélszeresére növelték, és jelentősen kibővítették az érintett termékkört.
Kozák Tamás, Országos Kereskedelmi Szövetség
Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára üdvözölte a bejelentést. Elmondta, hogy bár a kötelező akciózás segített abban, hogy az infláció csökkenjen, most, hogy az infláció 4%-ra mérséklődött, a lépés időszerű. Szerinte a vásárlók jól járnak a kivezetéssel, mert így visszatér a boltokba az igazi árverseny, ami sok termék árcsökkenéséhez vezethet.
Neubauer Katalin, Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség
Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára szintén örömtelinek nevezte a kivezetés hírét. Kiemelte, hogy a kötelező akciózás komoly torzító hatással volt a kiskereskedelmi szektorra, és a kisboltok és élelmiszerláncok közötti árkülönbség is jelentősen nőtt emiatt. Neubauer szerint a kivezetés után valószínűleg egy visszarendeződés lesz tapasztalható a bolti árakban.
Az árverseny visszatérése
A kötelező akciózás kivezetése a szakértők szerint pozitív hatással lesz a piaci versenyre. Az árak mostantól inkább a piaci viszonyokhoz igazodnak majd, ami a fogyasztók számára előnyös lehet. A kereskedők rugalmasabban alakíthatják áraikat, és a vásárlók is profitálhatnak a szélesebb választékból és a gyakrabban változó akciókból.
Az infláció várható alakulása
Bár az elmúlt hónapban az infláció enyhén emelkedett, a főtitkárok szerint nincs nagy esély arra, hogy a kötelező akciózás megszüntetése jelentős inflációs nyomást okozna. Az elmúlt másfél év során a kormány sikeresen mérsékelte az inflációt, és mostanra úgy látják, hogy a piaci mechanizmusok újra érvényesülhetnek.
A kötelező akciózás kivezetését tehát üdvözölték a szakértők és a kereskedelmi szövetségek. Bár az árakra gyakorolt pontos hatásokat még nehéz előre megjósolni, az intézkedés várhatóan stabilizálni fogja a piacot, és ösztönözni fogja a versenyt.
A vásárlók és a kereskedők egyaránt fellélegezhetnek, hiszen a kivezetéssel megszűnnek a kötelező akciózás okozta terhek.