Kezdőlap AKTUÁLIS Elzárják az orosz gázcsapot Európa felé

Elzárják az orosz gázcsapot Európa felé

Hirdetés

Az ukrán Naftohaz vezérigazgatója, Olekszij Csernyiszov bejelentette, hogy Ukrajna nem tervezi meghosszabbítani azt a gáztranzitszerződést, amely 2024 végén jár le, és amely az orosz gáz Európába irányuló tranzitját szabályozza.

 

Hirdetés

A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy bár az Európai Unió (EU) esetleg felveti majd a szerződés meghosszabbításának lehetőségét a következő hónapokban, jelenleg erre nincs lehetőség.

Csernyiszov kifejtette, hogy eddig csak azok az országok élvezhették a gáztranzitból származó jövőbevitelt, amelyeknek nincs saját tengerpartjuk. Azonban a vezérigazgató sürgős intézkedésekre szólította fel az EU-t azzal a céllal, hogy elősegítse az orosz gázfüggőség megszüntetését Ukrajnában, és mindezt tervezettnél korábban, 2027-ig hajtsa végre.



Az interjú során felmerült, hogy az EU-ban több ország cseppfolyósított földgázt vásárol Oroszországtól, miközben a Kreml által indított konfliktusok miatt egész falvak válnak a földdel egyenlővé. Csernyiszov ennek kapcsán megjegyezte, hogy nevetséges az orosz gázvásárlás támogatása olyan időszakban, amikor háború zajlik.

A vezérigazgató elismeri, hogy időre van szükség ahhoz, hogy az EU országai megszüntessék az orosz gázfüggőségüket. Azonban úgy véli, hogy Ukrajna a jövőben az EU energetikai központjává válhat, mivel föld alatti gáztárolói Európa legnagyobbjai közé tartoznak, amelyeket az európai országok is felhasználhatnak.

A Gazprommal 2021-ben kötött hosszú távú gázszerződés alapján az oroszok évente 4,5 milliárd köbméter gázt szállítanak Magyarországra. Ebből 3,5 milliárd köbméter dél felől érkezik a Török Áramlat vezetéken és a szerb-magyar gázhálózati összekötőn keresztül, míg a maradék 1 milliárd köbméter az Ukrajnán átívelő Testvériség vezetéken érkezik Ausztria felől.



Ukrajna kormánya már korábban bejelentette, hogy nem tervezi a gázszállítás folytatását Európa irányába a jövő év végén, és nem kíván tárgyalni az orosz-ukrán gáztranzitszerződés meghosszabbításáról. Magyarország azonban alternatív gázforrások felé irányítja az importot, beleértve a Török Áramlatot, hogy biztosítsa az ellátást.

Ezzel a lépéssel Ukrajna további lépéseket tett annak érdekében, hogy függetlenítse magát az orosz energiától, és növelje az EU és más partnerségekkel való együttműködését az energiasektorban.

 

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!