91 éves korában meghalt a közismert magyar nyelvész, Grétsy László.
Így fog kinézni a 13. havi nyugdíj a gyakorlatban – Erre számíthatnak a nyugdíjasok
A professzor az Anyanyelvápolók Szövetségének konferenciáján lett volna díszvendég hétfőn az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, ezen a rendezvényen jelentették be halálhírét. Mint mondták, az ismert nyelvész készült erre a konferenciára, de vasárnap álmában békésen elhunyt – írja az Index.
Blankó Miklós magyar nyelvész közölte a gyászhírt a konferencián, nem sokkal később pedig a közösségi oldalán emlékezett meg Grétsy Lászlóról.
– Decemberben még leveleztünk, néhány napja telefonon beszéltünk. Ma, a magyar kultúra napi eseményünk előtt kaptam a hírt: elhunyt Grétsy László tanár úr, mesterem, atyai jóbarátom. A Teremtő rendezhette így: saját otthonában, álmában ment el, néhány héttel a 92. születésnapja előtt. Nagyon szerettem Tanár Urat! Már most mérhetetlenül hiányzik!
Mint írta Blankó, a kép éppen a mai konferencia helyszínén készült néhány éve.
Grétsy László a 80-as években lopta be magát a tévénézők szívébe, az Álljunk meg egy szóra! című Vágó Istvánnal közös műsorában tanította a tévénézőket a magyar nyelv helyes használatára. A korabeli Magyar Televízió egykori népszerű műsora több mint 500 adást élt meg 2022 márciusában, a 90. születésnapján készített utoljára interjút a Blikk a legismertebb magyar nyelvésszel.
Grétsy László 1932. február 13-án született Budapesten. Gyerekkorában arról álmodozott, hogy híres sakkozó lesz, okos, intelligens srácnak tartották. Már tízévesen saját keresztrejtvényt készített, amit elküldött egy újság szerkesztőségébe. Azt találta ki fő sornak, hogy: „Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra…” A szerkesztőségben nem tudták, hogy egy aprócska gyermek munkáját tartják a kezükben, de azonnal leközölték a feladványt.
A rejtvények iránti rajongása az idő múltával sem szűnt meg. A 70-es években például megszervezte a nyelvi játékok klubját, amely aztán 20 évig működött. A pesterzsébeti Kossuth gimnáziumban érettségizett 1950-ben, majd felvették az ELTE bölcsészkarára, magyar-történelem szakra, ahol 1954-ben szerzett diplomát. 1960-ra már a nyelvtudományok kandidátusa címmel büszkélkedhetett. Főiskolai tanár lett, mielőtt a televízió képernyőjén keresztül tanította az országot. Milliók nézték az Álljunk meg egy szóra! című műsorban, de volt még egy műsora, a Nyelvművelő is, ami nagy sikert ért el.
Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 1976-ban a SZOT-díjat, 1982-ben a Kiváló népművelő díjat kapta meg. Legnagyobb elismerései a Magyar Örökség-díj, melyet 2007-ben és a Prima Primissima díj, melyet 2012-ben kapott meg.
Három lányától 12 unokája és két dédunokája született. A fia 2011-ben, súlyos betegség következtében hunyt el. A nyelvész 46 évig élt boldog házasságban a feleségével. Megözvegyülése után egyedül élt, de továbbra is írt, alkotott.
Nyugodjon békében Grétsy László, akit egy ország szólított tanár úrnak!