Az infláció mérséklődésével tavaly augusztusban először az ársapkák kerültek kivezetésre, majd idén július 1-jétől megszűntek a hatóságilag kötelező akciók is.
Ennek ellenére a fizetések még mindig nem érték utol a korábbi vásárlóértéküket, így a vásárlók továbbra is nagy figyelmet fordítanak a kedvezményekre. Ezt a tendenciát a Lidl Magyarország adatai is alátámasztják.
Az élelmiszerárak drasztikus növekedése
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az olyan alapvető élelmiszerek, mint a kenyér, cukor, burgonya, vöröshagyma és tejtermékek árai legalább 80 százalékkal emelkedtek 2020-hoz képest.
A munkáltatók többsége nem tudta lekövetni ezt az áremelkedést a bérekkel, így az emberek reálértéken kevesebb pénzből gazdálkodnak, mint néhány évvel ezelőtt. Ez az akciós termékek iránti kereslet megugrásához vezetett, amit minden kiskereskedelmi lánc érzékelt.
Hatóságilag előírt akciók megszüntetése
A tavaly nyáron bevezetett intézkedés során a kormány 20 akcióköteles termékkategóriát határozott meg, amelyek közé tartozott többek között a baromfihús, sajt, péksütemények és száraztészta.
Az érintett kiskereskedelmi láncoknak ezekből a kategóriákból egy-egy terméket a megelőző hónap legalacsonyabb áránál legalább 10 százalékkal olcsóbban kellett értékesíteniük.
A Lidl válasza a vásárlói igényekre
A Lidl Magyarország a Pénzcentrum kérdésére elmondta, hogy a vásárlók igényeire reagálva a korábbi, hatóságilag kötelező akciókat továbbra is fenntartja, és bővíti tartós árcsökkentési programjának termékkínálatát.
Jelenleg 700 cikkből álló listára újabb 100 termék kerül fel, köztük húsok, pékáruk és tejtermékek. Az áruházlánc nagyobb kiszerelésű termékekkel, hetente frissülő akciókkal, tartósan alacsony árú termékekkel és a Lidl Plus applikációban elérhető kuponokkal is igyekszik az árakat alacsonyan tartani.
A közel három éves digitális hűségprogramot már a vásárlók több mint 40 százaléka használja. Az alkalmazásban található kuponokat a vásárlók az egyéb akciók mellett is érvényesíthetik a kasszáknál.
A program népszerűsítését játékokkal és promóciós időszakokkal segítik, jelenleg például a július 24-ig tartó Nyári Kuponeső zajlik.
Egészséges életmód és spórolás
A Covid-19 előtti időszakban egyre nagyobb hangsúlyt fektettek az emberek az egészséges életmódra, előnyben részesítve a változatos, egészséges étrendet. Az élelmiszerárak növekedése azonban megváltoztatta a fogyasztói szokásokat: a tápérték és kalóriatartalom helyett az ár vált az elsődleges szemponttá.
A Lidl a „Minden péntek, halpéntek!” állandó promóció keretén belül igyekszik ösztönözni a halfogyasztást, péntekenként a friss halak 15 százalék kedvezménnyel vásárolhatók meg.
Friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása
A friss zöldségek és gyümölcsök ára is jelentősen emelkedett az utóbbi években, de a nyári időszakban megnő a kereslet irántuk. A Lidl hetente legalább 150 féle friss zöldséget és gyümölcsöt kínál, amelynek jelentős része hazai beszállítóktól származik. A lánc idén ötödik alkalommal lett “Az Év Zöldség- és Gyümölcs Kereskedője”.
A „Mentsük meg!” élelmiszermentő akció keretében a szépséghibás, de fogyasztásra alkalmas zöldségek és gyümölcsök 3,5 kilogrammos egységcsomagokban, 399 forintért vásárolhatók meg.
Ez a kezdeményezés nemcsak az egészséges táplálkozást segíti elő, hanem csökkenti az élelmiszerpazarlást is.