Kezdőlap ÉRDEKESSÉGEK ELKÉPESZTŐ Ébredtél már valaha úgy, hogy nem tudtad mozgatni semmidet? Ezért volt!

Ébredtél már valaha úgy, hogy nem tudtad mozgatni semmidet? Ezért volt!

Hirdetés

Te is egy vagy azok közül, akik megtapasztalták már a szörnyű élményt, az ébredést követő bénultságot? Ez az élmény rettenetesen rémisztő tud lenni, amikor képtelen vagy mozdítani a testedet, nem jön ki hang a torkodon és légzési nehézséggel küzdesz.

Ezen túlmenően ilyenkor azt is érezheted, hogy erős nyomás nehezedik a mellkasodra, aminek hatására veszélyérzeted keletkezik. Ez az állapot nem mást, mint az alvási paralízis vagy alvási bénulás.

Hirdetés

Mi az az alvási paralízis?

Az alvási paralízis egyfajta alvászavar, amely szerencsére nem veszélyes. Legfeljebb pár másodpercig tart, közvetlenül az ébredés után vagy álomba szenderüléskor fordulhat elő. Noha a pontos okot még nem ismerik, a hátterében az állhat, hogy az egyes alvási fázisok átlépésekor az adott személy nehézségekbe ütközik.

A gyors szemmozgás, vagy a REM néven ismert alvási periódusban a test bénult állapotban van. Ez azért történik, hogy a test védve legyen bármilyen sérüléstől alvás közben. A REM során történik az álmodás, így ha nincs meg ez a bénító gátlás, akkor az álmok során megtörténő fizikai izomválasz akár veszélyes is lehet.

Az alvási paralízis a REM fázisból való be vagy kilépés során történik meg. Amikor felébred valaki és ezt tapasztalja, akkor az történik, hogy már tudatánál van, mielőtt a bénulás megszűnne. Ilyenkor hallucinációk is előfordulhatnak és bár mindezek együttese elég ijesztő, egyáltalán nem veszélyes.

Igazából meglehetősen gyakori jelenségnek tekinthető és vannak olyan személyek, akik hajlamosabbak rá, mint mások. Ilyenek azok, akiknek zavart az alvási ciklusa, traumán estek át vagy valamilyen depressziós állapottól szenvednek. Feltételezik az öröklődés szerepét is.

Mi a teendő alvási paralízis esetén?

Ha alvási bénulást tapasztalsz, ne ess pánikba. Ne feledd, hogy ez az ijesztő jelenség csak átmeneti és teljesen ártalmatlan.

Hogyan lehet megelőzni?

Az életmódbeli változtatások mind segíthetnek ebben:

kerüld a túlzott alkoholfogyasztást,
legyen rendszer az alvási mintázatodban,
mozogj gyakran és rendszeresen,
kerüld a késő esti vacsorát,
kövess egészséges és kiegyensúlyozott étrendet.
kerüld a stresszt.

tudasfaja.com

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!