„A kormány reggel óta az energiaárak kérdésével foglalkozott. Az energiaszankciókat Brüsszel ráerőltette a tagállamokra, és azóta az energiaárak az égben vannak. Brüsszelben azt ígérték, a szankciók véget vetnek a háborúnak, és jobban fognak fájni az agresszornak, mint az Európai Uniónak.
Ehelyett ma valójában Európa minden polgára szankciós felárat fizet az energiáért. Nemzeti konzultációt indítunk a szankciókról, s mindenkit kérünk, mondja el a véleményét, mert csak közös fellépéssel tudunk véget vetni az energiaárak emelkedésének” – írja korábbi posztjában a kormányfő.
A mai Kormányinfón azonban ennél részletesebb bejelentésekkel jelentkezett Szentkirályi Alexandra, kormányszóvivő, valamint Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.
– A tegnapi ülésen a kormány döntött a nemzeti konzultáció elindításáról. Mindenki látja, hogy Európa ma nagyon nehéz helyzetben van. Ugrásszerűen megnőttek az energiaárak, a családok és cégek a szankciós energiaárakat kénytelenek fizetni, gyakran négyszeres-ötszörös árat, mint korábban. Európában a magyar kormány adja a legnagyobb támogatást. Amikor a szankciókról vita folyt, Brüsszel különböző ígéreteket fogalmazott meg, többek közt, hogy a szankció jobban fáj majd Oroszországnak, mint a szankciókat bevezetőknek, illetve közelebb hozza a háború végét is.
Ennek épp az ellenkezője igaz. Ma mi pénzeljük Oroszországot, amelynek rendkívüli haszna van, nagyobb, mint az elmúlt 30 évben bármikor. Ezért van szükség arra, hogy az elitek helyett az emberek is elmondhassák a véleményüket – kezdte Gulyás Gergely. – A következő napokban részletesen is bemutatjuk majd a konzultáció kérdéseit. A helyzet az, hogy egyre több európai országban is felüti a fejét ez a vita.
A spórolás miatt a téli szünet is hosszabb lesz: december 22. és január 8. között lesznek távol az iskolások a tanítástól. Igaz, őszi szünet emiatt egyáltalán nem lesz. Merthogy hivatalosan nem is létezik központilag kiadandó őszi szünet. Mivel október 31. és november 1. a halottak napja miatti hosszú hétvégén munkaszüneti nap, azon a héten a maradék három napot az iskolák saját hatáskörükben adhatják ki, de központi direktíva erre nincs.
„Az önkormányzatokra is nagy terheket ró a megemelkedett rezsi, minden téren szükség lesz spórolásra. Leülünk a nagyobb önkormányzatokkal egyeztetni, de a kisebbek számára is próbálunk megoldást találni a túlélésre. Ha mindent megtesznek az önkormányzatok, sokuk akkor is támogatásra szorul majd, hogy túléljék az előttünk álló, nagyon nehéz évet.”
Nincsenek letiltva a kifizetések
A miniszter elmondta, hogy nincs letiltva semmilyen kifizetés. Nincs likviditási problémája az országnak, mindent megteszünk, hogy a költségvetési hiányt 4,9 százalékon tudjuk tartani. A magyar gazdaság egyelőre jól teljesít, a munkanélküliség sem növekszik. Nincs tehát kifizetési stop, csak minden kifizetésre a pénzügyminisztérium engedélyére van szükség.
Gulyás Gergely szerint nem kell rábeszélni az embereket a nemzeti konzultáció kitöltésére, mindenki maga döntheti el, véleményt formál-e.
„Ha valaki ránéz a térképre, láthatja, hogy Oroszország nélkül sok ország gázellátása megoldhatatlan, s ilyen Magyarország is. Jelenleg a gáztározóink 72 százalékos töltöttségen állnak, vagyis a gazdasági szereplők és a magánszemélyek ellátása biztosított” – mondta a miniszter.
A tervezett, nyolcadik szankciós csomag kapcsán előre jeleztük az EU-nak: ha az energetikai szankciókat is tartalmaz, nem tudjuk támogatni.
A forint árfolyamáért a jegybank felel
A forint rekordgyengülése kasán azt mondta: az árfolyampolitikáért a jegybank felel. Az elmúlt hónapokban nagyobb és gyorsabb mozgások voltak, de ennek gazdasági okai nincsenek, a magyar gazdaság számai jók. A kormány beavatkozni nem tud az árfolyamba, az a jegybank feladata. Annyit tud tenni, hogy a gazdasági célokat teljesíti.
Sokan aggódnak amiatt, hogy a nyugdíjasok csak minden hónap 10-én kapják kézhez a nyugdíjukat, ám az MVM a következő hónapban 5-ét jelölte meg fizetési határidőnek a számlákon. Erre Gulyás Gergely azt a megnyugtató választ adta, hogy elég 15-ig befizetni a csekkeket, addig senkire sem vethetnek ki büntetőkamatot.
November közepéig mindenki hozzájut a hatósági áras tűzifához
Többek szerint szinte lehetetlen hatósági áras tűzifát rendelni: sok helyen több havi várakozási idő van. Gulyás Gergely egy kis türelmet kér, szerinte november közepéig mindenki hozzájut majd a kedvezményes árú tűzifához.
Szeretnék emelni a tanárok fizetését
„A pedagógusoknak valóban magasabb jövedelem járna, azon is dolgozunk, hogy megkapják ezt az emelést. A sztrájklehetőség biztosított az ő számukra is, így a jövő héten nyugodtan élhetnek vele, már aki szeretne. A kormány is azt szeretné, hogy jobban keressenek a pedagógusok, idén is emeltek a fizetésükön, és emelnek, de egy példátlanul nehéz gazdasági helyzetben vagyunk. Ha sikerül megegyeznünk az EU-val, és megkapjuk a nekünk járó pénzt, még nagyobb mértékben lehet emelni a fizetésüket. A mi irányunkból a szándék megvan. Az a helyzet, hogy pillanatnyilag 180 ezer forintot fizetünk ki minden háztartás helyett a rezsiszámlákban.”
Egyenként tárgyalnak az önkormányzatokkal
Az önkormányzatok szeretnék, hogy a támogatásukat növeljék, avagy ársapkát vezessenek be az ő esetükben is. A miniszter nem lát sok esélyt az ársapkára, mert az ő helyzetük nagyon eltérő a háztartásokétól. Nem látja, hogy a különbözetet kinek kellene kifizetnie. Az egyetlen jó megoldás, hogy egyenként tárgyalnak az önkormányzatokkal. Volt már erre példa a koronavírus-járvány ideje alatt is.
Az uszodák fenntartása a legnagyobb költség, ezért minden uszodát nem tudnak nyitva tartani, bárki is működteti azt. Földrajzi elhelyezkedést kell figyelembe venni, és azt, hogy hol van tömeg- és versenysportra lehetőség.
Álhír: a miniszter határozottan kijelentette, hogy nem tárgyalt a magyar állam senkivel, nincs napirenden a közösségi médiát figyelő szoftver vásárlása és használata.
Az Északi Áramlat rongálódása nem veszélyezteti a gázellátásunkat
Az Északi Áramlat megrongálódása szerencsére magyar gázellátást nem veszélyezteti, szemben az európai ellátással.
Az Európai Bizottság megfogalmazta azon kéréseit, amiben változásokat szeretne. Megállapodtunk, amihez mi tartjuk magunkat, és nem feltételezzük a Bizottságról, hogy nem tartaná a szavát, vagyis okkal reméljük, hogy minél hamarabb hozzájutunk a nekünk járó uniós pénzekhez.
A szlovák miniszterelnök tegnapi nyilatkozata arra utal, hogy mennyire bajba juthatnak az országok az energiaválság miatt. Szankciók nélkül már másnap nagyjából a felére esne vissza földgáz ára.
A miniszter egy kérdésre elmondta: a közös uniós álláspontot osztjuk, vagyis a megszállt ukrán területeken történt népszavazás eredményeit hivatalosan nem fogadjuk el.
Elmondta azt is: mindenhol 18 fok lesz, ahol kormányzati munka folyik, így a Miniszterelnökségnek otthont adó Karmelita kolostorban is. A spórolás miatt a kormány részéről nem merült fel a vasárnapi boltzár, bár úgy tudják, a szakszervezetek részéről vannak ilyen ötletelések.
Európa finanszírozza az oroszok háborúját
Az oroszok ma soha nem látott áron tudják értékesíteni a földgázt és a kőolajat. Ha jövőre egy cseppet sem adnának el belőle, akkor is meglenne az a pénzük, amivel korábban számolhattak. Az energetikai szankciók recesszióba döntik az európai gazdaságokat, az oroszoknak meg finanszírozzuk a háborúját.
A miniszter egy kérdésre válaszolta: valóban volt nemrégiben találkozó az IMF és a magyar illetékesek között, de ez csak a szokásos tárgyalás volt két, együttműködő fél között, szó sincs arról, hogy hitelt kérnénk az IMF-től.
Vihetik a háborúba az orosz–magyar kettős állampolgárokat
A Blikk kérdésére Gulyás Gergely elmondta: ha valaki orosz–magyar kettős állampolgár, és Oroszország területén él, kaphat katonai behívót. Amennyiben az orosz határokon kívül van, akkor nem tudják behívni harcolni, ugyanis a kettős állampolgárság nem két fél, hanem két egész állampolgárságot jelent, azok minden jogával és kötelezettségével.