Láthatjuk, minden érzelem azonnal hatást gyakorol ránk. Legyen szó negatív, vagy pozitív érzelemről, rögtön lecsapódik bennünk a hatása. Ezért azt gondolhatjuk, hogy egyáltalán, vagy csak nagyon nehezen tudjuk irányítani az érzelmeinket.
Nico Frijda az amszterdami egyetem professzora 2006-ban 12 törvényt foglalt össze, amelyek alapján működnek érzelmeink.
1.Helyzetfüggés törvénye
Minden érzelmünk egy adott helyzetből származik. A hasonló helyzetek hasonló érzelmeket szülnek, így nagy az esélye, hogy előre hogyan fogunk reagálni egy bizonyos helyzetben.
2.Aggódás törvénye
Mivel állandóan foglalkoztat valami, ezért gyakran szembesülünk az érzéseinkkel. Ha közömbösek lennénk a körülöttünk levő világra, dolgokra, tárgyakra, történésekre, akkor nem éreznénk, vagy kevésbé intenzíven éreznénk.
3.Látszatvalóság törvénye
Amiben hiszünk, rögtön érzelmekkel telik meg. Csak azokban a dolgokban hiszünk, amiket valódinak tartunk. Csupán ez tud belőlünk erős érzelmet kiváltani. Ahogy érzékelünk, és értékelünk egy történést, olyan érzelmeket vált ki belőlünk.
4.Változás törvénye
Miden érzelmünkkel gyorsan reagálunk a változásokra. Bizonytalanok leszünk, és tele érzelmekkel.
5.A megszokás törvénye
Ha hozzászoktunk a rutinos dolgokhoz, akkor tudjuk, hogy a megszokás biztonsággal, pozitív energiákkal tölt fel, és ellazít.
6.Összehasonlítás törvénye
Miután létrehoztuk a rutinos életünket, környezetünket, akkor akár ki is akarhatunk lépni belőle. Ha a rutin fárasztó, és stresszes, akkor összehasonlítást végzünk, és egy szebb, jobb, nyugodtabb életre vágyunk.
7. A hedonikus asszimmetria törvénye
Bizonyos helyzetekben nehezen tudunk hozzászokni az érzelmeinkhez. Addig beszélünk róluk, míg vagy az érzelmek, vagy a probléma megszűnik. Ez leginkább a negatív érzelmekkel fordul elő.
8.Az érzelmi pillanat megőrzésének törvénye
A megtörtént események még évek múlva is mély nyomot hagynak bennünk. Ha megpróbáljuk újraélni az eseményeket, akkor csökkenhet az érzelmek intenzitása. Az elnyomott érzelmek hatása még évek múlva is erősen érzékelhető.
9. Zártság törvénye
Az érzelmek a legtöbb esetben rögtön, ok-okozati formában jelentkeznek. Amit érzelmeink diktálnak, úgy érezzük magunk, abban a pillanatban nincs más út.
10. Következmény törvénye
Az emberek mindig félnek a következményektől, ezért félnek a veszélyesnek tűnő dolgokat megtenni. Mivel félünk az érzelmeinktől, inkább megpróbáljuk moderálni őket.
11.A megvilágosodás törvénye
Ez egy generáló törvény, minél jobban hiszel bizonyos helyzetekben, annál nagyobb fejlődést tudsz elérni szellemi és érzelmi téren is.
12.A legmagasabb jutalom törvénye
Az ember folyamatosan generálni tudja azokat a helyzeteket, melyekben tudatában van az adott érzelmeinek. Egészen addig hat rájuk, míg el nem éri a számára legmagasabb érzelmi szintet.