Azt ma már szinte senki sem vonja kétségbe, a sarki boltostól a falusi nyugdíjasig, hogy az időjárás bizony kiszámíthatatlanabb lett, egy nap többször megváltozik az idő, télen nem ritka a 20 Celsius fokhoz közeli hőmérséklet, júliusban olykor pedig rendesen fel kell öltözni, annyira lehűl az idő, de lehet másnapra olyan kánikula lesz, amilyet még a meteorológusok sem láttak.
És úgy néz ki, hogy ezen időjárási anomáliák egyre inkább megszokottá válnak, és ebbe a trendbe illeszkedik bele az idei nyár is, hiszen Horvátországban már a hajnali órákban 30 fokot mérnek.
Kedden Németországban volt a legmelegebb, ahol 39,2 Celsius fokot mutatott a hőmérő, Spanyolországban pedig a levegő hőmérséklete elérte a 45 fokot.
Kedden, az Adriai-tengerparton, Isztriától Dubrovnikig a legmagasabb, vörös színű hőségriadót bocsátott ki a meteorológia intézet, a többi részen is nagy melegre kell számítani, hiszen ott narancssárga színű figyelmeztetés van érvényben, ami azt jelenti, hogy a nappali órákban 37-38 fokos hőmérsékleti értékek lehetnek, de már előfordulhatnak záporok, zivatarok.
Horvátországban 1981. augusztus 4-én volt a legmelegebb, akkor árnyékban 42,8 Celsius fokot mértek.
Amit tenni lehet: sok folyadékot kell inni, nem szabad huzamosabb ideig a napon tartózkodni, ha valaki kimegy ilyen melegben, közlekedjen lehetőleg árnyékban.
Németországban az idei nyár legmelegebb napja a Szász-Anhalt tartományi Bernburgban volt, kedden 39,2 Celsius fokot mértek, és félő, hogy megdőlhet az abszolút melegrekord, ami 40,3 Celsius fok, ezt 2015. augusztus 7-én, Kitzingenben jegyezték.
Az országban szárazság tombol, az Elba vízszintje olyan alacsony, hogy le kellett állítani a hajóközlekedést, és már erdőtüzekkel is meg kell küzdeniük a tűzoltóknak.
Spanyolországban szerdán vette kezdetét a hőguta-szezon, amikor nappal akár 45, éjszaka pedig 25 fok is lehet. Ennek oka, hogy Afrika felől egy forró melegáramlat éri el az Ibériai-félszigetet.
Nem csak Európában van elviselhetetlen hőség, hanem Japántól, ahol már 300-an haltak meg a melegtől, az Egyesült Államokig tombol a kánikula.
A klímakutatók szerint a 2018-as lehet az eddigi legmelegebb nyár, még a 2003-as borzasztó hőhullámot is túlszárnyalhatja, amikor becslések szerint az öreg kontinensen 70 ezer ember halt meg a nagy meleg szövődményeibe.