Hiúságunk sok mindenre képessé tesz. Hajlandóak vagyunk elmenni a legeldugottabb boltba is, hogy beszerezzük a legkülönlegesebb összetevőket, majd otthon Hókuszpókot megszégyenítő módon kavargatjuk a csodalötyiket. Ennek azonban vége. Elég lesz csupán egy összetevő, és minden szépségparánk megoldódhat.
Szerezzetek be gyorsan almaecetet!
Ha az almaecet bekerül a mindennapi szépségrutinotok közé, soha többet nem kell különleges és méregdrága szerek után kapkodnotok. Az almaecet alapvető tulajdonságai közé tartozik, hogy gombaellenes, antibakteriális és gyulladáscsökkentő. Képes egyensúlyba hozni a bőr pH-értékét, a korpás, zsíros hajat megregulázza, és sminkecsettisztításra is remek, azonkívül, hogy a salátába kerül. Sőt, Takács Nóri még a fáradtság ellen is használja.
Most segítek nektek felfedezni, hogyan lehet még inkább a segítségetekre az almaecet, minden egyéb összetevő nélkül!
Megnyugtatja a viszkető bőrt
Öntsetek egy csésze almaecetet a fürdővízbe, és hagyjátok, hogy a gyulladásgátló tulajdonságai megnyugtassák az ekcéma vagy a pikkelysömör által okozott viszketést.
A fényes, tiszta hajért
Most a tisztítóképességét fogjuk kihasználni. Remek lesz ahhoz, hogy a fejbőrünkön leragadt szennyeződéseket eltüntesse. Öt teáskanálnyi almacetet öntsünk egy tálba vagy egy másfél literes vizespalackba, amit töltsünk meg hideg vízzel. Öblítsük át vele a hajunkat, majd sima vízzel mossuk ki. Nemcsak tiszta, de extra fényes hajat kapunk.
Sima bőr, tetőtől talpig
Az ecet savassága segít összehúzni a pórusokat, ami gátolja a bőr kiszáradását. Adjatok pár cseppet a testápolóhoz, és élvezzétek a pihe-puha selymes bőrt.
Viszlát, benőtt szőrszálak!
Hígítatlan almaecetet itassunk fel egy vattakoronggal, és törüljük át vele a benőtt szőrszál okozta puklit vagy a borotvasérüléseket. A gyulladásgátló tulajdonsága segít csökkenteni a kivörösödést, a savas pHpedig megszüntetni a benőtt szőrszálakat.
Lábszag ellen
Igen, igen, mi lányok vagyunk, nekünk nincs ilyen gondunk (HAHA). De jobb, ha megelőzzük. Készítsünk lábvizet. 4 csésze almaecet 4 csésze vízhez. Fürdessük a lábainkat 15 percig, és tényleg lányok maradunk.
Íme a recept:
Almaecet házilag
Egy 5 literes befőttes üvegbe bedobáljuk az almahéjat, csutkákat, és indításképp egy-két darab almát felaprítva. Ehhez megy egy maréknyi cukor (vagy másfél maréknyi méz) és langyos víz. Ezt szobameleg helyen kell tartani, pakolni bele az almát míg harmada víz, harmada alma nem lesz. Nyáron jó kint is, meleg napos helyen. Pár naponta át kell keverni. Közben forr, zavarosodik, majd letisztul. Közben is teszek hozzá kevés cukrot vagy mézet, a hozzáadott almák miatt, mert kell a cukros környezet az erjedéshez.A gyümölcs eleve magas cukortartalmú, megerjedne magától is. A bomlás során a cukorból lesz az alkohol. Ha több a cukor, erősebb alkohol, később erősebb ecet lesz belőle. Mi ugyanisegy almabort készítettünk. De mivel levegőt kap, megecetesedik. Így aztán következtethetünk, hogyha tudunk venni termelőtől igazi bort, és hagyjuk levegőzni, akkor borecetünk lesz.
Pár apróságot megtanultam, egy évnyi almaecet gyártás során. Ugyan a neten talált receptek hibátlan gyümölcsöt írnak, de aki már figyelte milyen átalakuláson megy keresztül az alma, míg ecet lesz belőle, láthatta, hogy a rothadás ott van. Így én a hibás részeket kifejezetten az ecetbe teszem, sőt ha belefutok rohadt belsejű almába, akkor azt is. Amit el kell kerülni, azok a penészes sérülések.
Na szóval kiszedjük belőle az almát, és még mindig hagyjuk a nagy üvegben a folyadékot, kb. egy hetet, míg vastagszik benne a nyúlós, opálos réteg, ami az ecetágy. Az ecetágy alapállapotban a tetején képződik, de egy mozdulattal leküldjük az üveg aljára, ne penészedjen meg.
Ezt az ecetágyat továbbvihetjük a következő üvegbe, ettől gyorsabb lesz az érés. Egy-egy ecetágy évekig is használható.
Elvárások: ha azt várod, hogy bolti almaecet íze lesz, csalódni fogsz. Mert nem olyan. Hanem olyan, mint az megecetesedett, romlott bor. Az előnye, hogy bármilyen lédús és nagy cukortartalmú gyümölcsből elkészíthető, akár vegyesen is. Majd nyáron, ha lesz többféle 🙂
Lényeges, hogy légáteresztő vászondarabbal le legyen zárva, mert a muslicák és a petéik kárt okoznak benne. Vászon, körbekötve, gumizva-tökéletes.
Indításképp lehet fűszereket tenni bele. Kapor, tárkony, csombor, szegfűszeg, vagy akár mazsola. Itt már csak az egyéni ízlés és fantázia lehet a határ!
Pár hét alatt megérik egy üveggel, lehet szűrni. Ez az érési idő sok mindentől függ, de leginkább a hőmérséklettől, gyümölcs cukortartalmától. Így kóstolgatni kell. Az elsőt kicsit gyenge korában szűrtem le, de ettől még jó hajat öblíteni, vízbe keverve meginni, mosógépbe.