A lenmagot már legalább 6.000 éve fogyasztják, ezáltal pedig az egyik legnépszerűbb kultúrnövény a világon. Hogy mi teszi a lenmagot ennyire kedveltté és miért érdemes neked is beszerezned a konyhádba, ha eddig még nem tetted meg? Erről beszélünk a következőkben.
A lenmag egy aprócska barna vagy aranyszínű, fényes magocska, amelyben rengeteg hasznos anyag koncentrálódik. Kifejezetten ajánlott darált formában fogyasztani, mert így tudja legjobban kifejteni hatását, hiszen az egész lenmag gyakorlatilag változatlanul távozik a szervezetből.
1- Rengeteg rost van benne
Vízoldékony és oldhatatlan rostokat is tartalmaz. Az első egyfajta gélt képez az emésztőrendszerben, amely teltség érzetet kelt, segíti a fogyást, az egyéb tápanyagok felszívódását, ugyanakkor mindkét rost típus serkenti a bélmozgást, így támogatva az emésztést.
2 – Magas omega-3 zsírsav tartalommal rendelkezik
A lenmagban növényi omega-3 zsírsav, az alfa-linolénsav (ALA) található, amelyről több tanulmány is bizonyította, hogy csökkenti a szívkoszorúér betegségek, a magas vérnyomás kockázatát, csökkenti a gyulladást, támogatja az erek egészségét és a szív munkáját.
3 – Egészséges bőr és haj
Az ALA ugyanakkor jó hatással van a hajra és a bőr egészségére is, mivel esszenciális zsírsavval látja el a szervezetet. A bőr szárazságát, gyulladását is képes csökkenteni és olyan problémák ellen is javasolt, mint az akne, ekcéma vagy rosacea.
4 – Csökkenti a koleszterin szintet
Ha lenmagot adsz az ételeidhez, akkor természetes módon leszel képes csökkenteni a szervezetedben a koleszterin szintet. A lenmagban található rost ugyanis megköti a koleszterint és megakadályozza annak bélből való felszívódását.
5 – Magas antioxidáns tartalommal bír
A lenmag erős antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, ezt pedig a lignán tartalmának köszönheti, amely küzd a szabadgyökök ellen, semlegesíti azokat, késlelteti a korai öregedést, hormonegyensúlyt és sejtregenerációt támogat.
Hogyan fogyaszd?
Érdemes tehát darált formában megvásárolni és hozzáadni zabkásához, joghurthoz, de akár belekeverheted vajba, sajtkrémbe is. Süthetsz olyan muffint, vagy házi kenyeret, amelynek a tésztájába keversz belőle. Szórhatsz a salátádra is, és tehetsz belőle bármibe, amiben el tudod képzelni.
Napi 1-2 csapott evőkanállal használj belőle. Ajánlott az olaját is használni.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!