Orbán Viktor miniszterelnök hétfő reggel ünnepélyes keretek között aláírta a kormány, a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek közötti bérmegállapodást, amely a következő három évben jelentős béremelkedéseket irányoz elő.
Az egyezség értelmében 2025-ben 9 százalékkal nő a minimálbér, majd 2026-ban 13, 2027-ben pedig további 14 százalékos emelés várható, ha a gazdasági helyzet ezt lehetővé teszi.
A garantált bérminimum szintén emelkedik, már jövőre 7 százalékos növekedéssel számolhatnak az érintettek.
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) megszületett egyezség értelmében a hároméves bérfejlesztés összességében közel 40 százalékos növekedést jelent a minimálbér tekintetében. Orbán Viktor a közösségi oldalán kiemelte: céljuk, hogy 2028-ra a minimálbér elérje a 400 ezer forintos bruttó összeget.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára az eseményen rámutatott, hogy a megállapodás ambiciózus, különösen az elmúlt két nehéz év után. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a megvalósításhoz minden érintett fél – a munkaadók, a munkavállalók és a kormány – aktív szerepvállalására szükség van.
A gazdasági környezet komplexitása, valamint az emelések makrogazdasági mutatókhoz kötöttsége biztosítja, hogy szükség esetén korrigálni lehessen a terveket – mondta Mészáros Melinda, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája elnöke.
A megállapodás hosszú távú céljai között szerepel, hogy a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát 2027-re, valamint a kollektív szerződések lefedettségének növelése. Magyarország már most azon hat EU-tagállam egyike, amely határidőre teljesítette a minimálbér-irányelv átültetését.
A megállapodást aláírták a munkaadói és munkavállalói szervezetek vezetői, köztük:
- Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke,
- Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke,
- Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke,
- Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.
A béremelések ösztönzőleg hathatnak a fogyasztásra és a gazdaság növekedésére, ugyanakkor a kormány vállalásai között szerepel a vállalkozások támogatása, hogy a bérnövekedés költségeit enyhítsék. Ehhez különböző programokat indítanak a versenyképesség növelése érdekében.
A hároméves bérmegállapodás komoly előrelépés, amely mind a munkavállalók, mind a munkaadók számára jelentős változásokat hozhat, és hosszú távon erősítheti a gazdaságot.