Szenteste gyertyát és csillagszórót gyújtunk, úgy köszöntjük a Messiás születését, utat mutatva a fénynek, hova érkezzen a Megváltó december 24-e éjszakáján. A lakástüzek száma is jócskán megszaporodik az ünnep éjjelén, a katasztrófavédelem munkatársai számára ez az időszak az egyik legforgalmasabb az év során.
„Vízkereszt környékén jellemzően a fenyőfák többségét eltávolítják, de nagyon sokan megtartják még hetekig. Nagyon nagy tűzveszélyt jelentenek ezek. Ezek a száraz karácsonyfák, és az egész szoba vagy az egész lakás pillanatok alatt a lángok martalékává válhat” – mondta Bangó Szilárd, a Zala megyei katasztrófavédelem szóvivőhelyettese.
Vigyázzunk arra is, nehogy a tűzhelyen felejtsük az olajat, mivel az égő folyadék óriási füsttel telítheti a konyhát és a lakást, amely füstmérgezéshez vezethet.
„Mécsesek és gyertyák meggyújtásánál körültekintően járjanak el. Csak olyan helyre helyezzük el ezeket a tárgyakat, amelyek tűzbiztosak” – figyelmeztetett Szeles Péter, a Nógrád megyei katasztrófavédelem hivatalvezetője.
A melegítő eszközök és a tűzhelyekhez közel eső gyúlékony tárgyakat és berendezéseket tegyük olyan messzire, amennyire csak lehet! „Nincsenek meg a kellő távolságok az éghető tüzelő anyagok és a kályha közt. Erre jobban oda kellene figyelni, mert ez nagyon fontos, így keletkeznek a kipattanó szikrától a lakástüzek. Ez a legfontosabb, amire most figyelni kell” – fogalmazott egy kályhás.
A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, most már igazán kifinomult, érzékeny biztonsági berendezések szerelhetőek fel, nem árt a füstérzékelő mellé szénmonoxid-érzékelőt is beszerezni.