A Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) legfrissebb bejelentése szerint szeptember végéig már több mint 57 millió forintot gyűjtöttek össze az üvegvisszaváltó rendszer keretében gyermekgyógyászati intézmények támogatására. A bejelentést Pethő Zsolt, a MOHU vezérigazgatója.
Pethő Zsolt elmondta, hogy a visszajáró pénz évente más célokra is felajánlható, de mivel a rendszer januári indulása óta csak júniusban kezdődött el a nagyobb arányú visszaváltás, az akciót fél évvel meghosszabbítják. Így a következő év július 1-jéig lehet adományozni a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetnek, a Bethesda Gyermekkórházának és a Semmelweis Egyetem Gyermekklinika számára. A gyűjtés végén az összegyűlt pénzt egyenlő arányban osztják el a három intézmény között.
A vezérigazgató kiemelte, hogy a lakosság reakciója a rendszer bevezetésére minden várakozást felülmúlt: eddig több mint 400 millió palackot váltottak vissza, és ezek közül körülbelül egymillió palack visszaváltásánál a jótékonyságra ajánlották fel a visszajáró összeget. Pethő Zsolt hangsúlyozta, hogy a visszaváltási rendszer napjaink legkomolyabb szemléletváltási programja, amelynek célja, hogy minden italospalackból újra italospalackot lehessen gyártani, ezáltal csökkentve a hulladék mennyiségét.
Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház igazgatója elmondta, hogy „a gyerekek gyógyítása össztársadalmi feladat”. A mostani akció során sikerült megszólítani a társadalmat, hogy közösen támogassák a gyermekek gyógyítását. A gyűjtésből beszerzett pénzből eszközöket vásárolnak a súlyos epilepsziával és ideggyógyászati betegséggel küzdő gyermekek kivizsgálásához, valamint a súlyos égési sérüléseket és baleseti sérüléseket szenvedett gyerekek gyógyításához szükséges műszereket.
Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója hangsúlyozta, hogy a gyerekek gyógyítása és a visszaváltási rendszer is a jövőbe való befektetést jelenti. Az összegyűlt pénzből szeretnék bővíteni a kulcslyuksebészeti eszközparkot, amely lehetővé teszi, hogy nagy vágások nélkül végezzenek el beavatkozásokat.
Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgatója elmondta, hogy a felajánlásokból egy új digitális korszakot szeretnének indítani az intézményben. Többek között egy új, gyerekeknek fejlesztett, magas képminőségű és gyors képalkotásra képes CT-készülék beszerzését tervezik, emellett fejlesztenék a videókamerarendszert is, hogy a gyorsabb adatátvitellel csökkenteni tudják a vizsgálatokra és kezelésekre fordított időt.
Ez az akció nemcsak a gyermekgyógyászati intézmények számára jelent komoly támogatást, hanem hozzájárul a hulladékcsökkentéshez is, ezzel egy fenntarthatóbb jövőt teremtve.