Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK A kertészek nagy trükkje – Így kell helyesen telelteni a leandert, hogy...

A kertészek nagy trükkje – Így kell helyesen telelteni a leandert, hogy kibírja a hideget

Hirdetés

A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb mediterrán dísznövény hazánkban, amely pompás virágaival díszíti kertjeinket, teraszainkat.

Hirdetés

 

Mivel azonban a leander fagyérzékeny növény, a téli hónapokban különleges gondoskodást igényel, hogy tavasszal újra virágozhasson. Íme, hogyan teleltetheted sikeresen a leanderedet.

1. Megfelelő időzítés

A leander teleltetését akkor kell elkezdeni, amikor az éjszakai hőmérséklet tartósan 5-10°C alá csökken, általában október végén vagy november elején. A fagyos időjárás károsíthatja a növényt, ezért fontos időben cselekedni.

2. Ideális hely kiválasztása




A leander teleltetéséhez válassz egy világos, hűvös, de fagymentes helyet. Az optimális hőmérséklet 5-10°C között van. A túl meleg helyen a növény megnyúlhat, és gyengülhet. Az alábbi helyek alkalmasak lehetnek:

  • Fűtetlen veranda vagy zárt erkély
  • Fűtetlen garázs vagy pince
  • Zárt, de jól szellőző lépcsőház

3. Visszametszés

A leandert érdemes a teleltetés előtt visszametszeni, de ez nem kötelező. A metszéssel formázhatod a növényt, és eltávolíthatod az elhalt, száraz részeket. A túl hosszú ágak visszavágásával helyet is spórolhatsz.

4. Öntözés a téli hónapokban

A leander télen kevesebb vizet igényel, mint a nyári időszakban. A teleltetés során ügyelj arra, hogy a földje ne száradjon ki teljesen, de ne is öntözd túl, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat. Hetente vagy kéthetente érdemes ellenőrizni a talajt, és csak akkor öntözni, ha az már száraz.

5. Tápanyag utánpótlás

A teleltetési időszakban nem szükséges tápoldatozni a leandert. A növény ebben az időszakban nyugalmi fázisban van, így nincs szüksége extra tápanyagra.

6. Szellőztetés

Fontos, hogy a teleltetési hely jól szellőzzön, mert a párás, zárt helyen könnyen kialakulhatnak gombás betegségek. Ha pincében vagy garázsban tartod a leandert, rendszeresen szellőztess, hogy friss levegőhöz jusson a növény.

7. Kártevők ellenőrzése




Teleltetés előtt alaposan nézd át a növényt, és távolítsd el az esetleges kártevőket. Télen is érdemes havonta egyszer ellenőrizni a leveleket, hogy nincs-e rajtuk atka vagy pajzstetű. Ha szükséges, használj kíméletes növényvédő szereket.

8. Tavaszi ébresztés

Tavasszal, amikor a hőmérséklet ismét tartósan 10°C fölé emelkedik, a leandert fokozatosan visszaszoktathatod a kinti körülményekhez. Először helyezd világos, hűvös helyre, majd néhány hét után kiteheted a szabadba.

A megfelelő teleltetéssel a leandered újra teljes pompájában fog virágozni, és nyáron gyönyörűen díszítheti kertedet vagy teraszodat!

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!