Ha hormonális egyensúlytalanság lép fel a szervezetünkben, annak előbb vagy utóbb biztosan tapasztalni fogjuk a hatását, és legtöbbször nem csak mi, de a környezetünk is. Egyes esetekben természetes folyamat, míg máskor valamilyen egészségügyi probléma talaján fejlődik, vagy azt okozza.
A hormonális zavarok negatívan befolyásolhatják az életünket, ezért nagyon fontos, hogy minél előbb meghatározzuk a probléma gyökerét és visszaállítsuk az egyensúlyt. A következő tüneteket soha ne hagyd figyelmen kívül, mert hormonzavar jelei lehetnek.
1 – Fáradtság
Ha egy hosszú, pihentető alvás sem segít, akkor valószínűleg a stressz miatt megemelkedett kortizol szintje felelős a rendszeres fáradtság érzésért.
2 – Álmatlanság
A nyugtalan alvásban szintén közrejátszhat a hormontermelés zavara. Jellemzően a menopauzában lévő nők tapasztalják meg, főként hajlani 2-4 óra között. Ennek oka lehet az alacsony ösztrogén és progeszteron szint mellett a magas kortizol szint. Az éjszakai izzadás szintén intő jel.
3 – Folyamatos éhségérzet
Ez a ghrelin vagy a leptin nevű hormon termelődésének zavara miatt is kialakulhat. Az egyik hormon az éhségérzetért felelős és normálisan akkor termelődik, ha üres a gyomor, a másik pedig a jóllakottságért. Ám a gyakori éhséget az is kiválthatja, ha sok finomított szénhidrátot eszünk és nagy kilengésekkel ingadozik a vércukor- és inzulinszintünk.
4 – Súlygyarapodás
Ha rendszeres testmozgás és kevés étkezés mellett is hízunk, az szintén valamilyen hormonzavar számlájára írható. Különösen a pajzsmirigy alulműködésére kell gyanakodnunk ilyenkor, amelynek következtében az anyagcsere is lassul.
5 – Hangulatingadozások
Ezt a női nemi hormonok szintjének változása szokta leggyakrabban kiváltani. Ezért tapasztalható a menstruáló, állapotos, illetve menopauzában lévő nők esetében gyakori hangulatingadozás. Ha ezek egyike sem áll fenn, akkor érdemes orvosi kivizsgálásra elmenni.
6 – Csökkent libidó
Ha csökken a szexuális vágy, hüvelyi szárazság vagy közösülés közben fájdalom tapasztalható, akkor érdemes orvosi vizsgálatra jelentkezni, ugyanis ezt a kortizol, az ösztrogén, a tesztoszteron és a pajzsmirigy hormonok kóros szintje is okozhatja.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!