A hallásnak nagyon fontos szerepe van az életünkben, a tájékozódásban, akárcsak a szemünk, a fülünk is információkat továbbít a külvilágból, amit az agyunk kell feldolgozzon.
Amit hallunk, az lehet jó, vagy rossz, öröm, vagy bánat, és ennek függvényében alakulnak ki a reakcióink azzal kapcsolatosan, hogy mit gondolunk a környezetünkről.
A manipulációtól való félelem süketséghez vezet!
Kevesen tudják, de bizonyos információk, amiket hallunk, hatással vannak személyiségünk alakulására, és annak következtében arra is, hogy mit akarunk meghallani, vagy éppen mit nem.
A hallás részleges-, vagy teljes elvesztése szoros összefüggésben áll ezzel a ténnyel. Annak érdekében, hogy bizonyos dolgokat ne halljunk, inkább “zároljuk” a hallásunk. Egy ilyen személyben erős belső konfliktus alakul ki, hiszen teljesen mást gondol belül, és teljesen mást hall a külvilágból.
A verbálisan bántalmazott gyermek hallásproblémákkal küzdhet!
Azok a gyerekek, akiket sokat szidnak, kritizálnak, gyakran küzdenek hallásproblémákkal. A gyerek menekülni fog a saját belső világába, a csendbe, nem akarja meghallani a külvilág bántó szavait. Annak érdekében, hogy megvédje magát, bezárja a hallását. Ez az olyan családokban is előfordul, ahol a szülők sokat veszekednek, hangosak, kiabálnak.