Egy krumplipürét elkészíteni nem egy bonyolult feladat, azonban mint kiderült meg van ennek is a maga fortélya, amiről senki nem tud és emiatt sokan rosszul készítik el!
Vigyáznunk kell arra, hogy ne legyen csomós, ne legyen se túl kemény, se túl lágy. A legfontosabb, hogy légkönnyű, krémes krumplipürét készítsünk.
1. Egyfajta krumplit használjunk
Ne keverjük a krumplikat, ha lehet akkor csak egyfajtát használjunk. Válasszuk inkább a laza szerkezetű, lisztesebb állagú krumplit. A benne levő keményítő elnyeli a vajat és a tejszínt, ez biztosítja, hogy a krumplipüré lágy és puha legyen.
2. Mossuk meg a krumplit
Nyilvánvaló, hogy mielőtt megfőznénk a krumplit, megtisztítjuk. Azonban vannak emberek, akik megpucolják, és utána épp csak leöblítik egy kicsit. A krumplit ajánlott még hámozás előtt alaposan egy tiszta mosogatószivacs segítségével megdörzsölni, és csak utána meghámozni.
3. Ne tegyük meleg vízbe
Ha a krumplit meleg vízbe tesszük, akkor a külső része túl hamar szét fog főni, míg a közepe kemény marad. A krumplit vágjuk nagyjából egyforma kockákra, majd tegyük a hideg vízbe, és utána forraljuk fel.
4. Ne tegyünk sót a vízbe
Főzés közben a krumpli ugyanannyi vizet fog felszívni, mint amennyi sót, ezért a krumplipürénk vizenyős lesz.
5. Ne főzzük túl nagy lángon
Amikor el kezd forrni a víz, csak egyenletes lángon főzzük a krumplit. Ha túl nagy lángon főzzük, akkor könnyen szétroncsolódnak a krumplik, és szintén nem lesz krémes a pürénk.
6. Jól szűrjük le
Mikor megfőztük a krumplit, jól csorgassuk le a vizet róla. Esetleg egy-két percre tegyük vissza a tűzre, hogy mind el tudjon párologni róla a fölösleges víz. A túl vizes krumplipüré nehéz állagú lesz.
7. Langyos tejet használjunk
A krumplipüréhez használatos tejet mindig langyosítsuk fel egy kicsit. A hideg tej segítségével nem lesz krémes, lágy.
8. A vaj legyen hideg
Ha felolvasztjuk a vajat, akkor a zsiradék ki fog csapódni belőle. Inkább szobahőmérsékletű vajat használjunk a keveréshez.