A fizikai aktivitás erősebbé tehet minket, javíthatja az agyunk és más szerveink hatékonyságát, szabályozhatja alvásunkat, segíthet az ideális alkat elérésében és lassíthatja az öregedési folyamatot.
Azonban sokaknak, még a tapasztaltaknak is időnként kellemetlen tüneteik vannak a túlzott aktivitás miatt. Érdemes ezekkel tisztában lenned, hogy ne érjenek meglepetésként.
Összegyűjtöttük nektek a 12 leggyakoribb mellékhatást, amit edzés során tapasztalhatsz és javaslatokat is teszünk arra, hogy ezeket hogyan kezeld.
Figyelem! Bármilyen fizikai aktivitást is szeretnél végezni, különösen akkor, ha túlsúlyos vagy, vagy valamilyen súlyos betegségben szenvedsz, csak tapasztalt edző és orvos felügyelete mellett szabad elkezdened. Figyelned kell minden olyan változásra is, amelyet idő közben tapasztalsz. Ha aggódsz az állapotod miatt, ne próbáld meg magadnak kezelni, hanem menj el nézesd meg magad egy szakemberrel.
Izomrángás
Okai: A görcsöket vagy izomrángásokat a kimerültség és az elektrolitok egyensúlyának zavara okozza.
Mit kell tenni? Mindig igyál vizet edzés közben. Legalább hideg vizet kell inni, de a legjobb választás a sportitalok, amelyek a szervezeted számára szükséges mikroelemeket tartalmazzák, ha az edzés nehezebb lenne. Továbbá ne felejtsd el, hogy mindig nyújtsd az edzés után.
Könnyezés és orrfolyás
Okai: A fizikai aktivitás kitágítja és szűkíti az ereket az arcüregekben. Nátha és egyszerű allergiák tünetei is felerősödhetnek.
Mit kell tenni? Végezd az edzést légkondicionált termekben. Amikor a friss levegőn tartózkodsz, akkor pedig próbálj távol maradni a forgalmas utaktól.
Viszketés
Oka: A fizikai aktivitás miatt a szív több vért pumpál a testedbe, és kitágítja az összes eret, még a kapillárisokat is. Aktiválják az idegvégződéseket, amelyek jeleket küldnek az agynak, amit az viszketésnek értelmez.
Mit kell tenni? Ha rendszeresen jársz edzőterembe, az agyad megszokja az ingert és nem reagál majd rá. Minél hosszabb a szüneteket tartasz az edzések között, annál jobban fogod érezni a viszketést. Ha viszont csalánkiütésed van, azonnal fordulj orvoshoz.
Székelési inger
Oka: Az aktív testmozgás, a lábak rugózása, a felgyorsult vérkeringés, a teljes test mozgása rezonál az emésztőrendszerrel. Szó szerint minden szerv “felébred” és elkezd dolgozni. Ezt a leggyakrabban a futók tapasztalják. Még egy speciális kifejezés is van erre: a futók hasmenése.
Mit kell tenni? 2 órával az edzés előtt egyél utoljára, kerüld a zsíros ételeket és bármit, ami rostban gazdag. Továbbá ne felejtse el a bemelegítést a futás előtt.
Jéghideg has
Oka: Testedzés során több vér jut az izmokba, mint a belső szervekbe. Az izmok sok hőt termelnek, amit a bőr bocsát ki. Éppen ezért a has tapintásra kissé hideg lehet.
Mit kell tenni? Ez normális fiziológiai reakció. Miután befejezted az edzést, el fog múlni.
Hányinger
Oka: A gyomorból történő vér kiáramlása és a belső szervek rázkódása kellemetlen érzést okozhat a gyomorban.
Mit kell tenni? Ne fogyassz sok rostot az edzés napján. Ami még fontos, jegyezd fel, hogy milyen ételt fogyasztottál, amikor ez történt és próbáld meg kerülni az edzés napján. Ha rosszullét kerülget, kortyolgass vizet vagy sport italt. Ihatsz egy kis üdítőt vagy elszopogathatsz egy cukorkát, amely megemeli kissé a vércukrodat és segít jobban lenni.
Szédülés
Oka: A véráramlás megnő a lábakban, túlhevül a test vagy az edzés hirtelen abbahagyása.
Mit kell tenni? Ne felejts el bemelegíteni edzés előtt, és nyújtani utána. Pihenhetsz egy keveset a gyakorlatok között, így a vér a szív felé áramlik. Az ájulás és az esetleges sérülések elkerülése érdekében javasoljuk, hogy ülj le, ha rosszul érzed magad, vagy akár le is fekhetsz, hogy biztosítsd az agyi vérellátásodat.
Zsibbadt lábujjak
Oka: Az izomzat által kibocsátott hő miatt a láb megduzzadhat a szoros cipőkben, emellett idegek gyulladása is lehet a kiváltó ok.
Mit kell tenni? Mozgasd a lábujjaidat rendszeresen, hogy fokozd a vérkeringést. Vásároljon speciális sportcipőket a megfelelő méretben.
Zúzódások
Oka: Gyenge érfalak, hiányos táplálkozása, sérülések.
Mit kell tenni? Légy óvatosabb az edzések során, ne végezz túl intenzív edzést és egyél több C-vitaminban gazdag ételt, amely segíti a kötőszövetek és az erek megfelelő épülését.
Oldal fájdalom
Oka: A rövid idejű hasi fájdalom gyakori, ha hirtelen, bemelegítés nélkül intenzíven futni kezdesz. A véráramlás fokozódik, és a vér a belső szervekből az izmokba áramlik, ami nem egyenletesen bekövetkező folyamat. A májat és a lépet túltelítődik a vérrel, és a saját falukat nyomják.
Mit kell tenni? Állj meg vagy lassíts. Futás közben lélegzetvételkor nyomd meg a fájdalmas területet és engedd el, amikor kilélegzel. Így a véráramlás gyorsabbá válik. Mindig figyeld a lélegzetedet futás közben.
Sötét vizelet
Oka: dehidráció és rhabdomyolysis (rabdomiolízis), amely a vázizomzat gyors károsodásával járó állapot.
Mit kell tenni? Igyál vizet az edzések közben. Ha a tünet nem múlik el, menj el orvoshoz.
Késleltetett izomfájdalom
Oka: A késleltetett izomfájdalom 24-72 órával egy olyan edzést követően jelentkezhet, amely sokkal intenzívebb volt a szokásosnál, vagy hosszú szünet után történt. A fájdalmat a mikro sérülések és az izmok anyagcseretermékei okozzák. Ez fájdalmat okozhat az egész testben, de lehet, hogy csak az érintett területen. Előfordulhat olyan szintű remegés is, amely a felkelést nehezíti.
Mit kell tenni? A fájdalom ellenére próbálj meg többet mozogni és igyál sok vizet, hogy a méreganyagokat a lehető leggyorsabban el tudd távolítani a testedből. A masszázs is nagyon hasznos lehet.