Az egészséges vastagbél hozzájárul az általános egészségi állapothoz és nagyban segíti az emésztés megfelelő működését. Annak érdekében, hogy a szervezetünk normál ütemben működjön, fontos, hogy az emésztőrendszerünk is egészséges, működőképes állapotban legyen.
A vastagbélben levő salakanyag felhalmozódás maga után vonja a benne levő méreganyagok felszaporodását is, ami székrekedést is okozhat és károsíthatja a bélfalat, akár rákot indukálva. Éppen ezért kiemelkedően fontos, hogy a salakanyagot, ezáltal a felhalmozódott méreganyagokat időben eltávolítsuk a vastagbélből.
Amy Foxx-Orenstein gasztroenterológus javaslata szerint a legjobb természetes módon tisztítani a vastagbelünket, nem pedig szintetikus szerekkel. Természetesen javasoljuk, hogy konzultál kezelőorvosoddal, ha drasztikusabb változtatásra szánod el magad, amely hatással lehet az emésztőrendszeredre.
Lássuk, mik is azok a módszerek, amelyekkel segítheted a szervezetedet a méreganyagoktól való megszabadulásban.
Igyál több vizet
A víz kiöblíti a vastagbélben lévő toxinokat, ugyanakkor segít megszabadulni a nagyobb mennyiségű salakanyagtól, amely kellemetlen bélmozgásokat okozhat.
A víz segíti a nyák termelődését a vastagbél falában, amely könnyebbé teszi a bélmozgásokat.
A legtöbb ember nem tudja ezt, de a zöldséglevek és a friss gyümölcsök nagyszerű és olcsó vastagbél tisztítók. Ha hajlamos vagy a puffadásra, érdemes kitapasztalni, hogy melyek azok, amiket jó tolerálsz.
Rost fogyasztás
Dr. Johanna Budwig, a Flax Oil as a True Aid Against Arthritis, Heart Infarction, Cancer, and other Diseases (Lenolaj, mint valódi segédeszköz az arthritis, a szívinfarktus, a rák és egyéb betegségek ellen) szerzője azt ajánlja, hogy a vastagbél tisztításához tegyünk egy evőkanál lenmagolajat vagy két evőkanál őrölt lenmagot a zöldséglevünkbe vagy egyéb ételeinkbe.
Fontos, hogy az étkezésünk gazdag legyen rostokban, mivel azok megtartják a vizet a székletben, ezzel könnyítve, hogy az végigjusson az béltraktuson. Ugyanakkor rostok jó táptalajt szolgáltatnak a jó bélbaktériumoknak, segítve azok szaporodását és az emésztés megfelelő működését.
Kálium bevitel
Nagyszerű módszer még a székrekedés enyhítésére és a vastagbél tisztítására az aszalt szilva fogyasztása, amely káliumban gazdag. A kálium fontos az általános egészség fenntartásában és segít a vastagbél hámjának aktiválásában, ami könnyebbé teszi a bélmozgást.
Ha nem vagy nagy aszalt szilva rajongó, akkor fogyassz zöldségeket, mint a brokkoli, spenót vagy a sárgarépa, amelyek szintén jó kálium források. Magas kálium tartalommal rendelkezik a gyümölcsök közül a kivi, szőlő, banán, maracuja, avokádó is.
Zöld leveles zöldségek
A magasabb rost és kálium tartalmú étrend bevezetése mellett igyekezz több leveles zöldséget is fogyasztani. A leveles zöldségek olyan tápanyagokat tartalmaznak, amelyek támogatják a bélrendszer egészségét.
Ide tartozik például a kelbimbó, kelkáposzta, spenót, sóska, rukkola, madársaláta.
Alkohol fogyasztás kerülése
Ne felejtsd el, hogy a magas rosttartalmú étrend, a sok zöldség, gyümölcs és magvak fogyasztása megkívánja a nagy mennyiségű vízfogyasztást is, annak érdekében, hogy a vastagbél megfelelően tudjon funkcionálni.
Az alkoholfogyasztás jelentős mértékű dehidratáló hatással rendelkezik, amely épp, hogy árt ennek a folyamatnak, ezért érdemes csökkenteni vagy teljesen száműzni az alkohol fogyasztását.
Rendszeres testmozgás
Tartsd észben, hogy az aktív életmódot semmi nem kárpótolhatja, így mozogj rendszeresen. Ez nem csak a testsúlyodra, a szív-és érrendszeredre, a hangulatodra, de az emésztésedre is nagyon jó hatást gyakorol, mivel test szerte serkenti a vérkeringést, ugyanakkor a bélmozgást is.