Gyakran kerülünk olyan helyzetbe, hogy valamiről nem tudjuk eldönteni biztosan, hogy igaz, vagy csak át akarnak verni minket. A történelem meg aztán pláne olyan, hogy nehéz eldönteni mi is az igazság.
Az alábbiakban 6 olyan történelmi érdekességet mutatunk, melyek nem feltétlenül igazak, még, ha eddig azt is hitted róluk.
1.Napóleon és a Szfinx orra
A legenda szerint a gízai Szfinx orrát 1798-ban Napóleon katonái lőtték szét, akik ágyúikkal a szobornál gyakorlatoztak. Azonban vagy dán utazó, Frederick Norden által készített 1737-es illusztráció, amelyen már nem volt tökéletes állapotban a Szfinx orra.
2. Van Gogh füle
A történet, mely szerint Van Gogh levágta a fülét, és elküldte a szerelmének kissé túlzás. A dolog ugyanis valószínűleg úgy történt, hogy Van Gogh egyik barátjával, Paul Gauguinnal került nézeteltérésbe, és ezután borotválkozás közben alaposan megvágta a fülét. Végül dühében levágta aznap éjszaka az egész fülcimpáját.
3.Viking szarvak
Általánosságban tudjuk, hogy a viking sisakokat mindig szarvak díszítik. Azonban a régészek nem találtak egyöntetű bizonyítékot arra, hogy ez valójában az ősi viselet jellemzője volt. A szarvas sisakokat csak bizonyos rituálékra, nem pedig a csatákban viselték. És már jóval a viking kor előtt felbukkantak ezek a sisakok.
4.Stonhenge
A Stonhenge a világ egyik legnagyobb rejtélye, és bár számos kutatást végeztek már ezen a területen még mindig nem sikerült megfejteni az igazságot keletkezésükkel kapcsolatosan. 1901-ben William Gowland kezdte rekonstruálni az emlékhelyet, és olyan ábrázolásokra is akadt, amelyeken egyáltalán nem így néztek ki a kőoszlopok, mint jelenleg.
5.Amerika felfedezése
A történelemkönyvekben azt tanítják, hogy Kolumbusz Kristóf fedezte fel Amerikát 1492-ben. Azonban az első európaiaiak, akik az újvilágba utaztak, azok a vikingek voltak a X.században.
6.Ossian versei
James McPherson skót költő híres volt arról, hogy ő fordította Ossian verseit. Azonban, mint utólag kiderült Ossian soha nem létezett, csak McPherson képzeletében. Erre bizonyíték az is, hogy Ossian kéziratai soha nem maradtak fönn.