Gyerekkorunk óta tudjuk, hogy mindig meg kell mosni azt, amit enni fogunk. Nagyon kevesen tudják azonban, hogy néha ez a szokás többet árt, mint használ. Egyes élelmiszerek mosása a baktériumok elszaporodásához és egyéb más negatív következményekhez vezet.
Most elmondjuk, hogy hogyan kell helyesen előkészíteni az élelmiszereket a főzésre és mik azok a hibák, amiket akár naponta elkövetünk.
Amiket nem kell megmosni
1. Tojás
Egy speciális anyaggal szokták kezelni a tojások felületét, hogy megvédjék őket a baktériumszennyeződéstől, ezért amikor megmossuk, a víz hatástalanítja ezt a védelmet.
2. Csirke
A nyers csirkén előforduló baktériumok nagyon veszélyesek az egészségünkre. A legismertebb ezek közül a szalmonella. Sokan úgy gondolják, hogy a főzés-sütés előtt a csirke mosása segít megoldani ezt a problémát, de ez nem igaz. Amikor megmossuk a csirkét, azzal segítjük, hogy a baktérium szétszóródjon a kezünkön és a mosogatóban is. Ha viszont így elkezdjük főzni, akkor minden baktérium elpusztul. A legjobb szakácsot azt ajánlják, hogy kétszer forraljunk vizet a csirkén. Miután először felforrt, azt érdemes leönteni és új vizet engedni rá.
3. Egyéb húsok
Csakúgy, mint a csirkénél, nem szabad a friss húst (marhahús, sertés, borjú, bárány) mosni, mert a mosás segíti a baktériumok elterjedését a konyhafelületeken és a kézen. Magas hőmérsékleten kell megszabadulni a baktériumoktól.
Tipp: A sütés előtt használj papírtörlőt a hús levének eltávolítására. Ezután szappannal és forró vízzel moss kezet.
4. Tészta
Nehéz megmondani, ki gondolta azt, hogy jó ötlet a tészta mosása. A szakácsok úgy vélik, hogy a tészta mosásával eltávolítunk jelentős részt a keményítőből, amely hatékonyabban képes felszívni a mártást.
A tésztát csak főzés után kellene mosni, ha salátában vagy wok-ban szeretnénk használni a keveréses sütés technikával.
5. Gombák
A gomba hosszú ideig nem tartható víz alatt áztatva, mivel nagyon jól felszívja a vizet. Jobb, ha gyorsan lemosod őket, és papírtörölközőn megszárítod. Tégy így főzés előtt, ellenkező esetben elrontod, mert elveszítik rugalmasságukat.
Amiket meg kell mosni
1. Ehető héjú gyümölcsök és zöldségek
Ha úgy látod, hogy az ehető héjú gyümölcsök és zöldségek tiszták és fényesek, nem jelenti azt, hogy nem kell megmosni őket. Nagyon ajánlott! Ne használj mosogatószert, csak hideg vízzel mosd le és töröld szárazra.
2. Fém dobozos italok
A fedélnek köszönhetően a baktériumok nem juthatnak be, de határozottan be fognak, ha nem mosod meg kinyitás előtt a fedelét.
3. Gyümölcsök és zöldségek nem ehető héjjal
Nem számít, milyen jól hámozzuk meg ezeket az élelmiszereket, a baktériumok a héjról eljutnak az ehető részekre. Ezért kell mindig megmosni a banánokat, a dinnyét és más gyümölcsöket és zöldségeket mielőtt fogyasztanád őket.
4. Diók, magvak
Mindig meg kell mosni a magokat, még akkor is, ha hámozottak. Soha nem tudhatjuk biztosan, hogy hol tároltak és hogyan szállították őket. Emellett a mosás segít megszabadulni a friss diókból, magvakból származó fitinsavtól. Ez a kártevőktől védi a magokat, de az emberi szervezetre sincs jó hatással.
5. Szárított gyümölcsök
Ez a fajta élelmiszer az egyik legkoszosabb. Ez különösen igaz azokra a gyümölcsökre, amelyeket súlyra értékesítenek. Még akkor is, ha szép csomagolásban vásárolt szárított gyümölcsről van szó, először alaposan meg kell mosni, vagy egy időre beáztatni, majd hagyni száradni.