Kezdőlap EGÉSZSÉG A késő éjszakai evés számos egészségügyi kockázatot hordoz! Ezért figyelj oda, hogy...

A késő éjszakai evés számos egészségügyi kockázatot hordoz! Ezért figyelj oda, hogy mikor eszel!

Hirdetés

Az éjszakai evés jó mókának és kielégítő cselekvésnek tűnhet, azonban több évig tartó tanulmányok kimutatták, hogy ez számos hosszú távú egészségügyi kockázatot hozhat magával.

 

Hirdetés

Mindenki szeret éjszaka harapni pár falatot. Kinyitjuk a hűtőt és kivesszük a kedvenc falatunkat, megfalatozzuk, majd elégedetten térünk vissza az ágyba vagy a kanapéra. Viszont, ha egy kicsit is törődsz az egészségi állapotoddal, akkor ezzel a szokással jobb, ha felhagysz.

A pennsylvaniai Perelman Orvosi Egyetemen végzett kutatás azt mutatta, hogy a késő éjjel történő étkezésnél a glükóz és az inzulinszint komolyan megemelkedik, és mindkettő felelős a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáért. Azt is felfedezték, hogy a rossz vacsoraidő befolyásolhatja a koleszterinszintet, ami növelheti a szívbetegség és a szívroham kockázatát. Az éjszakai műszakban dolgozók sajnos nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

A késő esti étkezések cukorbetegséget és szívbetegséget okoznak

A kutatók kilenc, egészséges testtömegű felnőttet vizsgáltak, akik három étkezést és két nasit fogyasztottak 8:00 és 19:00 között 8hétig, majd ugyanazok a felnőttek, követték ezt az étkezést, 12:00 és éjjel 11 óra között további nyolc hétig. Mindkét esetben a résztvevők éjjel 11 és reggel 9 óra között aludtak.

Azok a résztvevők, akik késő este ettek, testsúlyuk növekedését tapasztalták

Megállapították, hogy az éjszakai étkezések résztvevői nem csupán súlyuk növekedésével reagáltak, hanem az inzulinszintjüket, a vércukorszintjük és a koleszterinszintjük növekedését is leírták. Éppen ellenkezőleg, amikor napközben ettek, a résztvevőknél úgy találták, hogy olyan hormont állítanak elő, amely serkenti az étvágyat, így segítve nekik hosszabb ideig jóllakottá válni.

Számos tanulmány szolgál bizonyító erővel

Egy másik hasonló tanulmány, melyet a Kutatási Pszichológia Magazinban (Journal of Experimental Physiology) közöltek, egy patkányokkal végzett vizsgálatról szólt, amelyben az állatokat a nap különböző időpontjában etettek. Megállapították, hogy amikor a patkányok pihenési időszakuk elején ettek (azaz mielőtt elaludtak), drámai növekedést mutattak a vérzsírok szintjében. Ezek a vérzsírok, a trigliceridek a májban keletkeznek, eltömíthetik az artériákat, gyulladást okozhatnak hasnyálmirigyben, ami cukorbetegséghez és szívbetegséghez vezethet.

Dr. Ruud Buijs, a tanulmány egyik szerzője felhívta a figyelmet a szokatlan időpontban való evésre: “A tanulmányok azt mutatják, hogy az éjszakai műszakban dolgozók, akiknek aktivitása és étkezési mintázata éjszakára tolódik, nagyobb kockázattal rendelkeznek a szív- és érrendszeri betegségek terén.”

A késői éjszaka snack hatással van a kognitív funkcióra

A fent említett hátrányok mellett az éjszakai nassolás negatív hatással van a memóriára és potenciálisan befolyásolja a kognitív funkciókat. Az olyan egerek, amelyeknek étkezési mintázata megváltozott, csökkent képességet mutattak az új tárgyak megkülönböztetésére. A rossz étkezési szokások az alvási mintázatra és az álmokra is negatív hatással vannak, és azt mutatták, hogy a következő napon az embert éhsége növekszik ezáltal.

A nem megfelelő étkezési időpont egyik leggyakoribb hatása a savas reflux

A savas reflux a lakosság igen nagy százalékát érinti, és olyan tünetek társulnak hozzá, mint a gyomorégés, emésztési zavar, rekedtség, nyelési nehézség, krónikus torok elvezetési problémák, köhögés és asztma. A vényköteles és a vény nélkül vásárolható savcsökkentő gyógyszerekre költött összegek az eget verik.

Míg a savas reflux már önmagában rengeteg károsodást okoz, emellett nyelőcsőrákhoz is vezethet. A legfontosabb ok? Rossz étkezési időpontok, kombinálva azzal a ténnyel, hogy az étrendek nagy mennyiségű finomított cukrot és káros zsírokat tartalmaznak.

Nagyon fontos, hogy ha minél több egészségben eltöltött évet szeretnél megélni, hogy mind az étkezésed minőségére, mind az ütemezésére figyelj oda!

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!