Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK Fűtési trükkök, amit sokan nem ismernek

Fűtési trükkök, amit sokan nem ismernek

Hirdetés

Annak érdekében, hogy a fűtési rendszer megfelelően és hatékonyan működjön, érdemes felülvizsgálni, szükség esetén pedig korszerűsíteni a hőtermelőt (kazán), a csőhálózatot és a hőleadó elemeket (radiátor).

 

Hirdetés

 

Kazán

Legkésőbb az őszi hónapokban keríts sort a készülék évenkénti karbantartására. Ez sok gyártó esetében amúgy is kötelező, hiszen ehhez kötik a garanciát. Ilyenkor a szakember kitisztítja, átvizsgálja, szükség esetén újra beállítja a készüléket. Bizonyos esetekben viszont célszerű új kazánt vásárolni.

Ekkor gondold át, hogy csak fűtő vagy pedig meleg víz előállítására is alkalmas, úgynevezett kombikészüléket szeretnél-e. A meglévő radiátoros rendszerhez hagyományos, zárt égésterű vagy kéményes terméket válassz, míg ha a lakótérbe tervezed a készüléket, kizárólag zárt égésterű mellett dönthetsz.

Padlófűtéshez (felülettemperáláshoz), illetve teljes fűtéskorszerűsítés esetén a kondenzációs kazán a legjobb választás.



Termosztát

A szerkezet a belső hőmérséklet figyelembevételével, a kazán ki-be kapcsolásával gondoskodik a megadott hőmérséklet biztosításáról.

Újabb típusai egyikének felszerelésével minimalizálhatod a költségeit, hiszen a heti programozású terméknél például beállíthatod, hogy a kazán csak a megadott időpontra fűtse fel a lakást, amikor viszont ezt nem igényled, akkor a rendszer pihen.



+1 tipp: A hőmérséklet 1 fokkal történő csökkentésével 6–11 százalékos költségmegtakarítást érhetsz el.

Elindult a fűtésszezon, vizsgáld meg, hogy rendben van-e a fűtási rendszer a lakásban! (Northfoto)

Radiátor

A radiátoroknál az a leggyakoribb gond, hogy eliszaposodnak, kilyukadnak, levegőssé válnak, ami jelentősen csökkenti a hatékonyságukat. Ezért érdemes a radiátort átmosni és a benne lévő, zavaros vizet leengedni.

Ne feledkezz meg az időnkénti légtelenítésről sem! Ezzel a víz áramlását akadályozó levegőt távolíthatod el a rendszerből, hatékonyabbá téve ezzel annak működését.



A régi darabokat többnyire megéri modernebb fűtőtestekre cserélni, hiszen a lapradiátorok sokkal nagyobb hőleadással képesek működni. Vásárlásnál tartsd szem előtt a helyiség hőigényét, ami a hőveszteségével azonos nagyságú.

Utóbbi nagyban függ például a hőszigeteléstől, a nyílászárók minőségétől vagy a helyiség elhelyezkedésétől. A teljesítményükben azonos, ám a kialakításukban és méretükben különböző egy-, két-, illetve háromlapú radiátorok közül a helyigénynek és az esztétikumnak megfelelően választhatod ki a megfelelő darabokat.

A padlófűtés számos tévhit ellenére a legkedvezőbb megoldások közé tartozik, különösen olyan helyeken, ahol nagy a belmagasság. Előnyeiről, hátrányairól és a költségekről a Blikk Nők Otthon és Kert 10. számában olvashatsz.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!